Strona Główna
Debata.
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 23, marzec 2023 19:44
#ZłoteSzkołyNBP
POZNAJEMY BANK CENTRALNY
DEBATA
20 marca 2023 roku w naszej szkole zorganizowana została DEBATA w ramach realizowanego programu #ZłoteSzkołyNBP. Naszymi honorowymi gośćmi, ekspertami w dziedzinie ekonomii i bankowości, byli pani Agata Augustyn – Wójt Gminy Tarnowiec, pan Piotr Wietecha – dyrektor Banku Spółdzielczego w Bieczu, oddział w Tarnowcu oraz pani Urszula Boratyn – dyrektor naszej szkoły. W debacie wzięły udział klasy szóste, siódma, ósme oraz młodsi uczniowie nagrodzeni w konkursach ekonomicznych.
ZŁOTE SZKOŁY NBP 2023/2024.
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 26, styczeń 2024 13:33
Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna
ZŁOTE SZKOŁY NBP 2023/2024
Edycja IV
Już po raz czwarty nasza szkoła przystąpiła do programu #ZŁoteSzkołyNBP. Temat obecnej edycji to Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna.
Pracę nad projektem rozpoczęliśmy od zawiązania Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Oto jej skład:
- Zuzanna Halerz, kl. VIIa
- Patrycja Radoń, kl. VIIa,
- Jakub Marek, kl. VIIa,
- Dominik Dubiel, kl. VIIa,
- Filip Michalec, kl. VIIa,
- Milena Lawera, kl. VIIb,
- Lena Pawłowska, kl. VIIb,
- Eryk Sajdak, kl. VIIb,
- Jan Mioduszewski, kl. VIII,
- Jan Zywar, kl. VIII.
Koordynatorem projektu jest pani Joanna Walczak, a współrealizatorami są pani Katarzyna Forc, pani Anetta Walaszczyk i pan Jacek Bracik.
Realizując projekt zastanowimy się jak przebiegał proces ustanowienia waluty w niepodległym państwie polskim i dlaczego doszło do odrodzenia złotego. Na czym polegała reforma walutowa i jaka jest historia powstania Banku Polskiego S.A. – odpowiednika NBP 100 lat temu. Dowiemy się również jak powstają polskie znaki pieniężne od projektu do monety i banknotu, jaki jest prawny status złotego oraz jakie funkcje pełni Narodowy Bank Polski. Uczniowie poznają również funkcje pieniądza i jakie są zasady jego użytkowania.
Nauczanie wczesnoszkolne - liczymy pieniążki.
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 10, marzec 2024 21:39
#ZloteSzkolyNBP
LEKCJA Z EKONOMIĄ
Nauczanie wczesnoszkolne - liczymy pieniążki.
Umiejętność posługiwania się pieniędzmi jest bardzo ważna w życiu. Każdy uczeń naszej szkoły, nawet ten najmłodszy, już doskonale wie, że w Polsce płacimy złotówkami. Dzieci z klas drugich i trzecich, w ramach zajęć rozwijających, ćwiczyły umiejętność posługiwania się monetami i banknotami.
Matematyka na tropach złotego.
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 10, marzec 2024 21:35
#ZloteSzkolyNBP
LEKCJA Z EKONOMIĄ
MATEMATYKA NA TROPACH ZŁOTEGO
Lekcje matematyki to doskonały czas, aby pogłębiać wiedzę ekonomiczną, a realizacja programu #ZłoteSzkołyNBP daje nam możliwość połączenia tych trudnych pojęć z historią. W obecnym roku szkolnym, pod opieką pani Joanny Walczak, Katarzyny Forc i Ewy Żebrackiej, uczniowie klas IV – VIII omawiali temat Matematyka na tropach złotego. Lekcja rozpoczęła się od przypomnienia ważnego wydarzenia z historii naszego kraju, a mianowicie odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku oraz jej dalsze losy.
Biegane dyktando ekonomiczne „Historia polskiej złotówki”.
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 10, marzec 2024 21:30
#ZloteSzkolyNBP
LEKCJA Z EKONOMIĄ
Biegane dyktando ekonomiczne „Historia polskiej złotówki”.
5 marca w naszej szkole odbyło się biegane dyktando ekonomiczne „Historia polskiej złotówki” zrealizowane w ramach projektu ZŁOTE SZKOŁY NBP.
Lekcja z ekonomią - z wychowawcą na tropach złotego.
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 06, marzec 2024 09:37
#ZloteSzkolyNBP
LEKCJA Z EKONOMIĄ
Z WYCHOWAWCĄ NA TROPACH ZŁOTEGO
W ramach zajęć z wychowawcą uczniowie klas IV – VIII obejrzeli film „Historia złotego”. Dowiedzieli się jakie były początki polskiej waluty, który król wybił pierwsze monety i gdzie można obejrzeć najstarszą monetę znalezioną na terenie Polski. Uczniowie dowiedzieli się również dlaczego płacimy złotym i kiedy stał się on oficjalnie polską jednostką monetarną oraz jak zmieniały się banknoty i monety na przestrzeni lat.
Lekcja z ekonomią - chemia pieniądza
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 06, marzec 2024 09:31
#ZloteSzkolyNBP
LEKCJA Z EKONOMIĄ
CHEMIA PIENIĄDZA
29 lutego, w klasie VIII, odbyła się lekcja pt. Chemia pieniądza – Złote Szkoły NBP, w którą zaangażowali się również uczniowie klasy 7. Amelia i Elisa przygotowały piękne rysunki monet, zaś Zuzanna i Dawid, wykorzystując dostępne środki, przeprowadzili doświadczenia. Ósmoklasiści mieli za zadanie dokonać selekcji i wybrać monety, które mogły zostać poddane doświadczeniu. Następnie na podstawie pokazu opracowywali w grupach kartę pracy dotyczącą składu monety jednogroszowej. Uzupełnieniem wiedzy stał się filmik pt. Chemia na straży pieniądza.
Idealny portfel na polskie banknoty.
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 01, marzec 2024 10:12
#ZloteSzkolyNBP
LEKCJA Z EKONOMIĄ
IDEALNY PORTFEL NA POLSKIE BANKNOTY
Realizując kolejne założenia programu #ZłoteSzkołyNBP, w klasach IV – VIII, w ramach lekcji matematyki, omówiono temat Idealny portfel na polskie banknoty. Na tej lekcji uczniowie baczniej przyjrzeli się monetom i banknotom będącym obecnie w obiegu. Porównywali szerokości i wysokości banknotów. Znajdowali zależność pomiędzy kolejnymi wymiarami, obliczali ich pola i obwody.
„Historia polskiego pieniądza” na lekcjach języka polskiego.
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 01, marzec 2024 10:08
#ZloteSzkolyNBP
LEKCJA Z EKONOMIĄ
„Historia polskiego pieniądza” na lekcjach języka polskiego
Uczniowie klasy VII i VIII zmierzyli się z testem czytania ze zrozumieniem o historii polskiego pieniądza. Arkusz składał się z zdań zamkniętych jednokrotnego wyboru i zadań otwartych. Tekst zawierał najważniejsze informacje o emisji polskiego złotego od czasów Chrobrego, aż po współczesność.
POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 27, luty 2024 10:18
#ZłoteSzkołyNBP
POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT
– NBP i jego funkcja emisyjna
W ramach realizowanego programu POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT – NBP i jego funkcja emisyjna na zajęciach historii w klasach IV - VIII zostały przeprowadzone lekcje z ekonomią z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Lekcje skupiały się wokół tematyki reformy walutowej i powstania Banku Polskiego S.A.