ZŁOTE SZKOŁY NBP 2023/2024.

Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna

ZŁOTE SZKOŁY NBP 2023/2024

Edycja IV

Już po raz czwarty nasza szkoła przystąpiła do programu #ZŁoteSzkołyNBP. Temat obecnej edycji to Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna.

Pracę nad projektem rozpoczęliśmy od zawiązania Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Oto jej skład:

• Zuzanna Halerz, kl. VIIa
  • Patrycja Radoń, kl. VIIa,
  • Jakub Marek, kl. VIIa,
  • Dominik Dubiel, kl. VIIa,
  • Filip Michalec, kl. VIIa,
  • Milena Lawera, kl. VIIb,
  • Lena Pawłowska, kl. VIIb,
  • Eryk Sajdak, kl. VIIb,
  • Jan Mioduszewski, kl. VIII,
  • Jan Zywar, kl. VIII.

Koordynatorem projektu jest pani Joanna Walczak, a współrealizatorami są pani Katarzyna Forc, pani Anetta Walaszczyk i pan Jacek Bracik.

Realizując projekt zastanowimy się jak przebiegał proces ustanowienia waluty w niepodległym państwie polskim i dlaczego doszło do odrodzenia złotego. Na czym polegała reforma walutowa i jaka jest historia powstania Banku Polskiego S.A. – odpowiednika NBP 100 lat temu. Dowiemy się również jak powstają polskie znaki pieniężne od projektu do monety i banknotu, jaki jest prawny status złotego oraz jakie funkcje pełni Narodowy Bank Polski. Uczniowie poznają również funkcje pieniądza i jakie są zasady jego użytkowania.