Tydzień Edukacji Globalnej 16 – 20 listopada 2020r.

Plakat

Jak co roku, w listopadowym kalendarzu znalazła się data, która wydziela jeden tydzień listopada i podkreśla, że właśnie wtedy w sposób szczególny pamiętamy o globalnym działaniu na rzecz naszej planety. Tegoroczne obchody TEG są inne niż przez pozostałe lata. Nie ma gwaru w szkole, kolorowych ścian i plakatów i tego całego zamieszania, dzięki któremu szkoła oddychała pełną piersią. Ale to nie znaczy, nie pamiętamy….

To nasz świat! Uczyńmy go lepszym!

Edukacja globalna kładzie szczególny nacisk na:

• tłumaczenie przyczyn i konsekwencji zjawisk
  • ukazywanie wpływu jednostki na globalne procesy i wpływu globalnych procesów na jednostkę
  • przełamywanie istniejących stereotypów i uprzedzeń
  • przedstawianie perspektywy Globalnego Południa
  • kształtowanie krytycznego myślenia i zmianę postaw

Do aktualnych wyzwań globalnych zaliczyć można:

• zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie
  • poprawa jakości życia w krajach Globalnego Południa
  • zapewnienie zrównoważonego rozwoju
  • budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami Globalnej Północy i Globalnego Południa

U podstaw edukacji globalnej leżą wartości:

• godność
  • sprawiedliwość
  • solidarność
  • równość
  • pokój
  • wolność

Edukacja globalna sprzyja kształtowaniu postaw:

• odpowiedzialności
  • szacunku
  • uczciwości
  • otwartości
  • odpowiedzialności
  • osobistego zaangażowania
  • gotowości do ustawicznego uczenia się

„Edukacja globalna to edukacja, która otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka.

W tym nietypowym TEG zachęcamy Was drodzy uczniowie do wzięcia udziału w zabawach, konkursach, które z szkolnych klas i korytarzy przeniosą się do Waszych ciepłych domów, przytulnych pokoi i kreatywnych głów. W ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej proponujemy następujące formy zabawy:

Klasy I-III

1. Wykonaj pracę plastyczną – dowolną techniką – „To jest mój świat”. Możesz przedstawić swoje wyobrażenie dzisiejszego świata.
  2. DIY - Widziałaś/eś już gdzieś ten skrót (ang. Do It Yourself) oznaczające Zrób to sam/a.

Wykorzystaj zużyty w domu papier, plastik, karton, materiał – daj im drugie życie – i wykonaj dowolny przedmiot, z  którego będziesz mógł korzystać – np. pojemnik na kredki, pudełko na drobiazgi, dekoracje EKO do swojego pokoju czy torbę na zakupy, a może biżuterię.

1. Zrób lapbooka pt. „Moja mała Ojczyzna, mój świat, moja wioska, moja rodzina – to moja przyszłość”.

Klasy IV-VIII

2. Przygotuj prezentację multimedialną, w której pokażesz, jakie zagrożenia niesie ze sobą współczesny świat.
  3. Przygotuj grę typu „Alfabet Polski” – w której opracujesz kartoniki z hasłami na kolejne litery alfabetu np. W – Warszawa, Wisła, Wybrzeże, Wrocław – niech to będą wyrazy, które kojarzą się z polskością. Każdy kartonik – ładnie graficznie opracowany -niech zawiera co najmniej 5 słów.

Serdecznie zachęcam wszystkich kreatywnych, odważnych i niebojących się wyzwań uczniów do wspólnej zabawy. Wszystkie

Wasze prace najpierw w formie zdęcia – wysyłacie na moje konto Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Proszę zachować swoją pracę, gdyż po powrocie do szkoły na lekcje stacjonarne, poproszę Was o przyniesienie jej i zaprezentowanie na gazetce lub w innej przestrzeni.

Wszyscy uczniowie, którzy wezmą udział w zabawie – otrzymają dodatnie punkty z zachowania. W każdej kategorii zostaną wybrane po 3 prace, a laureaci otrzymają nagrody.

Prace muszą być samodzielne. Zdjęcia powinny być wyraźne i podpisane – imię i nazwisko, klasa. W jednym emailu – jedna praca ucznia.

Na wszystkie prace czekam do 30.11.2020r – tj. do PONIEDZIAŁKU. E-maile, które dojdą po tym terminie – nie będą brane pod uwagę.

Można się ze mną kontaktować również poprzez e-dziennik.

Lider Edukacji Globalnej – Anetta Walaszczyk