Tydzień Edukacji Globalnej za nami…

 LogoTydzień Edukacji Globalnej za nami…

18 – 23 listopada

Od trzech lat nasza szkoła realizuje projekt Edukacja Globalna. Każdego roku w trzecim tygodniu listopada obchodzony jest Tydzień Edukacji Globalnej TEG. W tym roku hasło przewodnie to OBUDŹMY SIĘ - TO OSTATNI DZWONEK DLA KLIMATU. Uczniowie naszej szkoły przystąpili do działań, które wynikały z realizacji 13 celu Zrównoważonego Rozwoju „Działania dla Klimatu”.

Pierwszego dnia naszą szkołę odwiedziła Pani, która na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Kołaczyce i opowiedziała o pracy leśnika oraz o tym, jak ważne są dla naszego klimatu są drzewostany i dbałość o przyrodę. Ta nietypowa lekcji przyrody podobała się wszystkim.

W drugim dniu uczniowie z kl. VIb i VIIIb przygotowali happening pt. „Eko Dziady, czyli co trzeba wiedzieć o recyklingu”. Na chwilę nasza sala gimnastyczna zamieniła się w wysypisko śmieci -kartonów, plastików, puszek po napojach i papieru. Bezpośrednio po tym przedstawieniu uczniowie z klas V – VIII wzięli udział w grywalizacji klasowej i zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi recyklingu, segregowania śmieci czy dbania o energię elektryczną. Zabawa zachęciła nawet najbardziej opornych uczniów i z zegarkiem w ręku wszyscy przystąpili do działania i do wspólnej pracy. Efekty były zaskakujące, gdyż najlepiej wypadli uczniowie klasy VIIIb i jako jedyna klasa prawidłowo posegregowali odpady! Łącznie uzyskali wszystkie możliwe do zdobycia punkty i zajęli I miejsce. Tuż za nimi uplasowała się klasa VB! Wszystkim uczniom gratulujemy zaangażowania i kreatywności.

W czwartek dzień rozpoczęliśmy od klasowych śniadań, gdyż jak brzmiało hasło – OBUDŹMY SIĘ!..... tak naszą pobudkę postanowiliśmy uskutecznić zdrowym i sycącym śniadaniem, na które często rano brakuje czasu. Uczniowie przygotowali fantastycznie pachnące tosty, kolorowe i zdrowe kanapki i mnóstwo witamin w postaci pomidorów, ogórków i papryki … nie zabrakło deserów w postaci kremówek czy muffinek. Tradycją już TEG stały się dni z „czymś na ząb i na słodko”… więc i teraz nie mogło go zabraknąć. Po tak kalorycznym posiłku reprezentanci klas V – VIII wzięli udział w I Wirtualnym Festiwalu organizowanym przez CEO – Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W Wirtualnym Festiwalu Tydzień Edukacji Globalnej “Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!” aktywny udział wzięło 69 zespołów uczniowskich z 53 szkół z całej Polski. Wśród nich byliśmy i my! n Nie wszystkie drużyny z naszej szkoły dotarły do końca , gdyż organizatorzy nie przewidzieli takiego zainteresowania i serwery nie były w stanie przetwarzać tak ogromnej ilości napływających informacji.  Warto wspomnieć, że na platformie CEO od godz. 9.30 do 12.00 zamieszczane były zadania dla grup, które musiały wykazać się nie tylko wiedzą o Zrównoważonym Rozwoju i ogólnie o klimacie i ekologii, ale działać kreatywnie i przede wszystkim błyskawicznie, gdyż na wykonanie każdego z wieloetapowych zadań było 30 minut. Wszyscy nasi uczniowie doskonale poradzili sobie z wyzwaniem. GRATULACJE. Za rok na pewno staniemy znowu do walki!

TEG minął jak zawsze szybko, ale pod hasłem wspólnej zabawy i integracji całej szkoły, która w tym roku „ubrała się” w barwy zielone i żółte. Myślę, że udało nam się OBUDZIĆ i poznać problemy klimatyczne nie tylko współczesnego świata, ale nasze i nam najbliższe.

Dodatkowo w trakcie TEG 20 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Praw Dziecka, który w naszej szkole przeprowadzili „w niebieskim kolorze” uczniowie z SU pod opieką pani J. Walczak.                                                                                                            

Lider EG  A.Walaszczyk

 

 

 

Dodatkowe informacje