Warsztaty edukacyjne w Szymbarku

W ramach odkrywania bogactw najbliższego regionu uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej z inicjatywy p. Edyty Koszyk odwiedzili - położony tylko o ponad 40 km -  Szymbark. Tam wśród pięknych wzgórz znajduje się Muzeum Wsi Podgórzyńskiej i jedyny w Europie renesansowy Kasztel. W muzeum – w zgromadzonych domach z najbliższej okolicy  uczniowie zobaczyli w jakich warunkach żyli – nawet do lat 80-tych XX wieku – nasi przodkowie. Mogli zobaczyć m.in.: chałupy średnio zamożnych ludzi i tych biednych z podstawowym wyposażeniem, kuźnię, młyny, piec do wypalania garnków. Najwięcej jednak zainteresowania wzbudziło robienie masła, w którym każdy uczeń miał swój udział, a nagrodą była świeża kromka chleba z masłem własnej roboty - palce lizać!

W ramach warsztatów edukacyjnych „Od ziarenka do płócienka” uczniowie poznali ile pracy trzeba było włożyć, aby z niepozornej rośliny- lnu powstał materiał lniany, a także olej lniany. Uczniowie czynnie brali udział m.in. w czesaniu lnu, roszeniu, miądleniu; zobaczyli jak mozolna była praca prządki i tkacza. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili renesansowy Kasztel, w którym znajdowała się okolicznościowa wystawa instrumentów smyczkowych. Pełni wrażeń, nowych doświadczeń wróciliśmy do swoich domów jakże innych od tych, które mogliśmy zobaczyć.