Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej za nami…..

 

FotoTEG w tym roku obchodziliśmy pod hasłem „Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata”. Nasza szkoła aktywnie już po raz trzeci wzięła udział w zajęciach o tematyce globalnej. I mimo echa uroczystości niepodległościowych - TEG łączył się z obchodami jakże ważnymi dla nas Polaków. W cieniu niepodległościowych wiwatów i uroczystych akademii pozostał fakt, iż to właśnie 100 lat temu kobietom przyznano prawa, które plasowały ich nie tylko na równi sobie, ale na równi mężczyznom. I właśnie ten fakt zainspirował nas do połączenia tych dwóch doniosłych wydarzeń w jeden wspólny projekt, dając impuls do podjęcia działań w ramach zajęć globalnych. I w dekoracjach, i w ubiorze, i w słodkościach nie zabrakło naszych biało –czerwonych barw.

Pierwszego dnia uczniowie klas od IV do III gimnazjum podjęli wyzwanie i przygotowali plakaty przedstawiające KOBIETY w roli głównej. I tak:

Kl.4a Kobieta i moda
Kl.4b Kobieta w kuchni
Kl.5a Czego nie wiecie o kobiecie
Kl.5b Kobieta w literaturze
Kl.6 100 najbardziej znanych kobiet…czy jest ich aż tyle?
Kl.7a Kobieta i muzyka
Kl.7b Kobieta NAJ
Kl.VIII Kobieta w sporcie
Kl.IIIG Kobieta i władza

Uczniowie przygotowali się wcześniej do pracy, gromadząc kolorowe materiały i bogate pod względem treści informacje. Powstały naprawdę wyjątkowe plakaty, które każda klasa umieściła na drzwiach do swojej sali.

W kolejnym dniu TEG w szkole zrobiło się wyjątkowo uroczyście, wszak wszystkie kobietki i te małe, i te większe, i te całkiem dorosłe zadbały o miły dla oka widok – ubierając się w tym dniu szczególnie elegancko w sukienki, spódnice i falbanki. Tu i ówdzie dopatrzyć się można było szpilek, biżuterii, a nawet makijażu ….rzec można Francja elegancja po naszemu, bo po polsku! A i mężczyźni ubrali w tym dniu eleganckie koszule, muszki….. To była naprawdę nietypowa szkolna moda, na którą otrzymaliśmy przyzwolenie pani dyrektor. Tak więc powiedzenie, że „nie mam co na siebie włożyć” - nasze kobiety powinny schować głęboko do szafy. Doskonałym zwieńczeniem dnia była prezentacja przygotowana przez panie Joannę Walczak i Magdalenę Mazur - poświęcona właśnie kobietom. W sposób bardzo wymowny uczniowie zaprezentowali prawdy i mity o kobiecej psychice, zamiłowaniu do porządku w domu i …..samochodzie, w łazience i lodówce. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja poświęcona dążeniom kobiet do osiągnięcia wyglądu lalki Barbie.

Podczas TEG nie mogło zabraknąć tradycyjnego dnia słodkiego …skoro kobieta to hasło dnia nie mogło być inne ….. „Babki, babeczki”. I gdyby nie rodzice ten dzień nie udałby się na 100%. Czy babek i babeczek, szarlotek i galaretek było 100? Tego nie wiemy, ale na stówę wiemy, że wszystkie ciasta i ciasteczka były wyśmienite, pyszne, cudowne, słodkie i wyjątkowe. Zasada była jedna – ciasta miały być w rodzaju żeńskim. I były. Dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, babciom, ciociom i siostrom za pomoc i ogromną życzliwość oraz zaangażowanie się w nasze projektowe działania. Wiemy to od dawna, że na Was zawsze możemy liczyć na 100%.

Tydzień Edukacji Globalnej minął szybko i w ferworze innych zajęć i imprez. Ale był i przypomniał uczniom, że odpowiedzialność za zmiany na świecie należy także do nich. I to każdy z nich jest odpowiedzialny za małe i duże sukcesy i porażki, mniejsze lub większe wyzwania i przedsięwzięcia. Podsumowaniem TEG będzie w grudniu szkolna grywalizacja pod hasłem „100 sukcesów Polaka, 100 sukcesów Europejczyka, 100 sukcesów ludzkości na 100lecie NIEPODLEGŁOŚCI”. Już dziś zapraszamy!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji TEG i wzięli w nim udział poprzez zabawę, aktywność i dzielenie się swoją wiedzą, a czasem uśmiechem.

Lider EG A.Walaszczyk

 

 

 

 

Dodatkowe informacje