Prezentacja projektu innowacyjnego Π - cz.2

21 czerwca 2012r. odbyła się prezentacja pracy uczniów naszego gimnazjum w ramach projektu innowacyjnego „Model pracy pozalekcyjnej z wykorzystaniem nowatorskich metod pracy oraz współczesnych technik informatycznych”.

Uczniowie pracowali w trzech dziesięcioosobowych grupach: chemicznej pod opieką Pani mgr Magdaleny Mazur, fizycznej pod opieką Pani mgr Jadwigi Lach oraz matematycznej pod opieką Pani mgr Joanny Walczak.

W drugim etapie trwania projektu uczniowie zajęli się tematem: Jak żyć ekologicznie?

Efekty naszej pracy:

• „Dom ekologiczny – prawdy i mity” - prezentacja multimedialna,
  • „Źródła energii – wczoraj i dzisiaj” - prezentacja multimedialna,
  • „Ekologiczny Dom i zastosowane w nim rozwiązania”  - plakat, prezentacja multimedialna
  •  „Oczyszczalnia ścieków” -  gazetka i prezentacja multimedialna z wycieczki,
  •   Mini modele: elektrowni wodnej i wiatraka oraz prezentacja zasady działania,
  • „Zjawisko efektu cieplarnianego” -  prezentacja multimedialna,
  • „Fizyka ze śmietnika – zróbmy coś z niczego” - prezentacja multimedialna z przeprowadzonych doświadczeń, filmy z doświadczeniami,
  • prezentacje multimedialne (wykrywanie substancji szkodliwych w wybranych produktach spożywczych),
  • produkty spalania paliw kopalnych, destylacja ropy naftowej
  • filmy z doświadczeń (badanie właściwości sorpcyjnych próbki gleby, badanie odczynu próbki gleby, metoda mechaniczna oczyszczania ścieków)
  • twórczość ze śmieci
  • Lokalna świadomość ekologiczna – analiza ankiety przeprowadzonej wśród społeczeństwa gminy – prezentacja multimedialna),.
  •  Czas rozkładu śmieci w środowisku naturalnym – prezentacja multimedialna.
  • Segregacja śmieci – gazetka ścienna i jej omówienie.
  • Zużycie gazu, prądu, wody w domu – odczyty z liczników. Sposoby oszczędzania. – gazetka ścienna i jej omówienie.
  • Zgrupowanie urządzeń elektrycznych według zużycia energii.- tabele, diagramy ich analiza – gazetka ścienna.
  • Rozwiązania ekologicznego domu, rodzaje i wydajność studni przydomowej – prezentacja multimedialna

Praca w projekcie pozwala uczniom znacznie poszerzyć swoje wiadomości i umiejętności. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach na Politechnice Krakowskiej, a w lipcu obecnego roku wyjadą na obóz naukowy do Warszawy, gdzie będą uczestniczyć w szeregu zajęć w Centrum Kopernika oraz zwiedzać i poznawać stolicę.
Od 1 września 2012r. uczniowie wraz z opiekunami zajmą się tematem „Niezwykłość zwykłej wody”.

J. Walczak