„MAŁA MATURA” CZYLI EGZAMINY GIMNAZJALNE

W dniach 24 – 26 kwietnia 2012 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum przystąpili do egzaminów gimnazjalnych. Tegoroczni uczniowie III klas gimnazjów są pierwszym rocznikiem, który uczył się zgodnie z nową podstawą programową i zdawał egzamin gimnazjalny w nowej formule - po raz pierwszy wyodrębnione zostały zadania z języka polskiego i matematyki.

Codziennie egzamin rozpoczynał się o godz. 9.00. Pierwszego dnia uczniowie najpierw otrzymali test z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po krótkiej przerwie z języka polskiego. Drugiego dnia najpierw pojawił się "blok" zadań z przedmiotów przyrodniczych, czyli biologii, chemii, fizyki i geografii. Następnie była przerwa, po której przystąpili do części matematycznej. Trzeciego dnia nasi uczniowie wykazywali się wiedzą z zakresu języka angielskiego w formie podstawowej i rozszerzonej oraz z języka niemieckiego w formie podstawowej.

Wszystkie prace zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Od tego roku prace egzaminacyjne będą ocenione w sposób holistyczny (całościowy), a nie według specjalnego klucza. Oznacza to, że przy ocenianiu nie będą brane pod uwagę wszystkie czynności, jakie uczeń podjął podczas rozwiązywania zadania, tylko jego sposób myślenia i skuteczność w dojściu do rozwiązania. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu.

Teraz pozostało już tylko czekać cierpliwie na wyniki i walczyć o jak najlepsze świadectwo!

J. Walczak