Podróże z klasą - Wrocław 2024.
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 21, listopad 2024 13:44
- Odsłony: 105
W dniach 4 – 5 listopada 2024 r. klasy VIIa, VIIb, VIIIa i VIIIb odwiedziły Wrocław – historyczną stolicę Dolnego Śląska. Była to wycieczka zorganizowana przy wsparciu programu Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Podróże z klasą”. Nasza szkoła uzyskała dofinansowanie do wycieczki w kwocie 20 000 zł,
W drogę wyruszyliśmy z Tarnowca o godzinie 3.00 w nocy, aby móc jak najwcześniej rozpocząć zwiedzanie tego pięknego miasta. Pierwszego dnia, w towarzystwie przewodnika obejrzeliśmy Halę Stulecia, fontannę multimedialną, Pergolę, Pawilon Czterech Kopuł oraz Wytwórnię Filmów Fabularnych. Największą atrakcją tego dnia była wizyta w ogrodzie zoologicznym rozsławionym na cały świat przez państwa Gucwińskich, autorów słynnego programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt”. Tam uczniowie odwiedzili Afrykarium, gdzie mogli zobaczyć jak żółwiom, rekinom, pingwinom, hipopotamom i dziesiątkom innych zwierząt stworzono warunki dokładnie odwzorowujące ich afrykańskie i oceaniczne siedliska, a cały kompleks został podzielony na 5 ekosystemów – Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów oraz dżungla nad rzeką Kongo. Następnie nasi uczniowie samodzielnie mogli pozwiedzać ZOO, spacerować pięknymi alejkami i podziwiać zwierzęta, których na co dzień nie mogą zobaczyć w naszym klimacie. O godzinie 16.00 spotkaliśmy się z przewodnikiem w Hydropolis – Centrum Edukacji Ekologicznej. To 7 stref tematycznych o wodzie. Hydropolis to unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi.
Po całym dniu wrażeń wieczorem dotarliśmy do hotelu, gdzie czekała już na nas pyszna obiadokolacja i przytulne pokoje.
Następny dzień rozpoczęliśmy od śniadania w formie szwedzkiego stołu. Każdy znalazł coś pysznego dla siebie, aby nabrać sił na dalsze zwiedzanie.
Drugiego dnia pobytu odwiedziliśmy Ostrów Tumski, Katedrę, Stare Miasto, Rynek i Plac Solny. Nasz zachwyt wzbudziła Aula Leopoldina znajdująca się na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wieża Matematyczna.
Około godziny 14.00 zjedliśmy obiad z deserem w jednej z wrocławskich restauracji i po nabraniu sił mogliśmy kontynuować zwiedzanie.
Będąc we Wrocławiu nie mogliśmy pominąć Rotundy i Panoramy Racławickiej. Panorama Racławicka to monumentalny obraz olejny, który został namalowany przez kilku artystów na przełomie XIX i XX w. Jego głównymi autorami są Jan Styka i Wojciech Kossak. Obraz, który nas zachwycił, przedstawia epizod z insurekcji kościuszkowskiej - zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami (1794).
Po dwóch dniach pełnych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną, aby około północy wrócić do swoich domów.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wycieczki.
J. W.