XI Dzień Papieski

9 października 2011 roku po raz XI obchodzony był Dzień Papieski, tym razem pod hasłem Jan Paweł II – Człowiek modlitwy. W ramach obchodów Dnia Papieskiego – 12 października - cała społeczność Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu wzięła udział w uroczystej Eucharystii, którą celebrował ks. Jerzy Uchman w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Ksiądz Proboszcz naświetlając postać Bł. Jana Pawła II jako Człowieka modlitwy zachęcał uczniów, nauczycieli i rodziców do rozbudzenia ducha modlitwy w codziennym życiu.

Po Eucharystii uczniowie klas II-VI szkoły podstawowej – trzema autokarami – wyruszyli w pielgrzymkę zorganizowaną przez p. Edytę Koszyk i p. Barbarę Dziurę do „Przedsionka” Tarnowca – Mrukowej. Tam – na wzór Błogosławionego Papieża Polaka - uczestnicy rozpoczęli wędrowanie szlakiem wyznaczonym przez XIV stacji drogi krzyżowej, a uwieńczonym kaplicą z figurą Matki Bożej. Kaplica kryła w sobie także kamień, na którym - jak głosi legenda - odbite są stopy Maryi, która w znaku Figury wędrującej z Węgier do Jasła zatrzymała się w tym lesie. Poniżej kaplicy znajduje się cudowne źródełko, gdzie strudzeni pielgrzymi od lat czerpali wodę dla orzeźwienia lub wiarą dla uzdrowienia.

W tej malowniczej scenerii pielgrzymi modlitwą podziękowali Bogu przez ręce Maryi za Dar Papieża Polaka, po czym wyruszyli z powrotem wsłuchując się w śpiew ptaków, wypatrując salamandry plamistej.

Po duchowej uczcie, zachwycie nad pięknem stworzonego świata na 120 uczestników czekał przygotowany przez rodziców poczęstunek: kiełbaska z grilla i herbatka, a ufundowany przez Radę Rodziców. Uczniowie pełni wrażeń, trochę zmęczeni, ale zadowoleni, że mogli podziękować Bogu za bł. Jana Pawła II bezpiecznie wrócili do domu z przeświadczeniem, ze w małej cząstce wypełnili duchowy testament Papieża Polaka.

E. Koszyk