Matematyka na zielono wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej

Foto      28 maja br. uczniowie klas piątych i szóstych wybrali się do bazy edukacyjnej Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE) Nadleśnictwa Kołaczyce, by w ramach projektu „Matematyka na zielono” realizowanego we współpracy z mFundacją mBanku zapoznać się z matematycznym wymiarem lasu. 

           Na miejscu przywitała nas pani przewodnik, która krótko omówiła trasę wycieczki. A że dzień był bardzo słoneczny i ciepły, to wszyscy marzyli o tym, by jak najszybciej znaleźć się w chłodnym i zacienionym lesie. Wkrótce po przybyciu zostaliśmy podzieleni na dwie duże grupy i rozpoczęliśmy naszą leśną przygodę. Na początek wybraliśmy się w podróż trasą zieloną pod nazwą „Las- różnorodność biocenotyczna, a gospodarcze użytkowanie”, która jest w kształcie pętli z początkiem i końcem przy CEE. Jest to trasa stworzona dla celów edukacji przyrodniczej oraz ekologicznej. Prowadzi ona  po bardzo zróżnicowanym terenie przez typowe dla pasma pogórza zbiorowiska leśne - buczyny, grądy, bory, jedliny oraz zlokalizowane w dolinach potoków łęgi. Podczas wędrówki można zaobserwować wszystkie fazy rozwojowe drzewostanów oraz działania prowadzone przez leśników - nasadzenia, zabezpieczenie odnowień przed zgryzaniem, kształtowanie struktury lasu, efekty cięć sanitarnych. Naszym wędrowcom maszerującym przez  knieje dopisywały dobre humory. Pani przewodnik co jakiś czas zatrzymywała się na stacjach przyrodniczych, by przybliżyć nam różne ciekawostki dotyczące lasu. Był to dobry moment, by posłuchać ciekawego wykładu, zadać pytania i odpocząć w cieniu drzew. Trasa wiodła przez malowniczy teren- raz wznosiła się ku górze, by zaraz potem opaść stromo w dół. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do CEE, by tam z kolei posilić się, a następnie podzielić na mniejsze grupy, w których rozwiązywaliśmy ciekawe zadania, które przygotowały dla nas panie od matematyki i biologii. W rozwiązywaniu zadań pomagały nam podręczniki „Matematyka na zielono” oraz najnowsze dzieło leśników, czyli obrotowe tablice w formie zagadek, gdzie po jednej stronie znajdywały się wizerunki zwierząt, owadów, drzew, ptaków, grzybów oraz zwierzęcych śladów, a po drugiej, pojawiały się odpowiedzi- wystarczyło tylko je przekręcić, aby uzyskać potrzebną informację. Po dobrze wykonanej pracy znalazł się też czas na słodki poczęstunek i grę w piłkę.

            Ten dzień można uznać za wyjątkowo udany, bo aktywnie spędzony na łonie natury. I jak wszyscy przyznali: najciekawsza nauka jest poprzez zabawę!

 

Dodatkowe informacje