Nasze drzewa w parku szkolnym.

Foto         „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie!”

Tak zaczyna się fraszka „Na lipę” Jana Kochanowskiego, którą z pewnością wielu z nas zna. W tych słowach odnajdujemy spokój, wytchnienie, ochronę przed spiekotą dnia.

„Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potem szlachci pańskie stoły.”

W tej oto fraszce odnajdujemy odbicie naszego projektu „Matematyka na zielono” – „Miododajni Architekci wśród drzew” oraz innowację pedagogiczną „Bliżej natury”. Wiele zadań już za nami, teraz przyszedł czas na podsumowanie obserwacji drzew z terenu szkoły oraz części parku w obrębie dworu.

Każdy kto wybierze się na spacer może spotkać tutaj wiele gatunków drzew: jesiony, klony, brzozy, lipy, dęby, żywotniki, świerki, kasztanowce, topole, modrzewie, buki. Zachwycają swoją wielkością i przypominają ludziom, jak wiele zawdzięczamy tym roślinom: nie tylko cień i ochłodę, ale także tlen, pokarm, budulec, miejsce do życia dla wielu zwierząt, miód, który produkują pszczoły, inspirację dla wielu poetów, źródło wiedzy dla dzieci i młodzieży.

Od lata 2023 do wiosny 2024 prowadziliśmy obserwacje kilku wybranych gatunków drzew oraz poszukiwaliśmy informacji o nich. W to zadanie zaangażował się Klub Ekologa, który działa w naszej szkole oraz uczniowie z klas piątych i szóstych – uczestnicy projektu Matematyka na zielono. Efekty tej pracy można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.
Różnorodność gatunków, wieku drzew, wielkości korony, wysokości, obwodu pnia, kształtów liści, powierzchni kory dostarcza wielu informacji. Naszą krótką opowieść zaczniemy od drzewa pomnikowego – buka zwyczajnego, który liczy sobie ponad 170 lat. Niektórzy twierdzą, że okazały buk może wyprodukować ok. 7000 litrów tlenu co wystarcza dla 50 ludzi. Na naszym terenie znajdziemy trzy gatunki klonów. Pierwszy to klon polny, który ma także ponad 100 lat. Jest to jedno z najbardziej wytrzymałych drzew. Całkiem dobrze radzi sobie w warunkach przemysłowych. Klon jawor – ceniony jest za jakość swojego drewna. Znajduje zastosowanie jako bardzo dobre drewno snycerskie (jest to sztuka rzeźbienia w drewnie). Klon zwyczajny – kwitnie w kwietniu i maju. Jego kwiaty wytwarzają dużą ilość nektaru dzięki czemu przyciąga pszczoły i inne owady. Jesienią raduje nasze oczy pięknymi barwami liści. Naprzeciwko klonu zwyczajnego rośnie kilka jesionów wyniosłych. Jest to gatunek typowy dla lasów łęgowych, ale często sadzony jest również w parkach. Jeśli ktoś jeździ na nartach to być może właśnie zrobionych z drzewa jesionowego. Brzoza brodawkowata – jest to najbardziej charakterystyczne drzewo o białej korze i liściach trójkątnych lub romboidalnych na długich ogonkach. Surowiec zielarski działa moczopędnie, odtruwająco i wzmacniająco. Stosowany jest przy kamicy nerkowej, obrzękach, a w medycynie ludowej do wybielania skóry i przeciw piegom. Dwa najmłodsze drzewa to lipa szerokolistna  i platanklonolistny. Mamy nadzieję, że znajdą tu odpowiednie warunki by się rozwijać i wydawać owoce.

 

 

 

 

Dodatkowe informacje