Wycieczka turystyczno – krajoznawcza: Chorzów – Tarnowskie Góry

Foto       W dniach 21 – 22 maja 2024 r. uczniowie klas szóstych i siódmych wzięli udział w dwudniowej wycieczce o charakterze edukacyjnym Chorzów – Tarnowskie Góry.

Pierwszego dnia grupa 46 uczniów wraz z opiekunami odwiedziła Planetarium znajdujące się w Śląskim Parku Nauki. Zwiedzanie rozpoczęto od stanowisk Geofizyki. Jest to interaktywna ekspozycja, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także być świadkiem powstawania chmur, opadów atmosferycznych czy trąb powietrznych.

Po wejściu do specjalnych komór przenosiliśmy się na chwilę w różne strefy klimatyczne, gdzie doświadczyliśmy panującej tam temperatury i wilgotności. Stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym pozwaliło na sprawdzenie jak z kosmosu wygląda Ziemia, Księżyc i inne planety Układu Słonecznego. Dodatkowo nasi uczniowie dowiedzieli się jak wygląda wnętrze Ziemi, co powoduje trzęsienia, gdzie występują i w jaki sposób mierzy się ich siłę. Dowiedzieli się również jak powstaje wiatr i w jaki sposób mierzy się jego prędkość. Mogli również samodzielnie zmierzyć ilość opadów.

Następnie wszyscy udali się do sali Planetarium, która jest wyposażona w jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów wizualizacji nieba. W pierwszej części seansu, prowadzonej na żywo przez lektora, młodzież uczestniczyła w wędrówce po aktualnym niebie, a następnie obejrzała seans „Explore”. Na mającym niemal 800 metrów kwadratowych sferycznym ekranie zobaczyliśmy, że gwiazdy inspirowały przez wieki wielu badaczy takich jak między innymi Mikołaj Kopernik czy Johannes Kepler. Prawa Keplera pozwoliły na eksplorację kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu. Dzięki nim możliwe było zbudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wysłanie sond kosmicznych poza granice Układu Słonecznego. Pokaz prezentował, jak działają te prawa, używając prostych, łatwych do zrozumienia animacji i jasnych objaśnień.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był przejazd kolejką linową „Elką”, w czasie którego mogliśmy podziwiać panoramę Śląska i z bliska zobaczyć Stadion Śląski.

Po dniu pełnym atrakcji udaliśmy się do Tarnowskich Gór, gdzie zjedliśmy pyszną obiadokolację i zakwaterowaliśmy się w pokojach.

Drugi dzień rozpoczęliśmy obfitym śniadaniem. Każdy mógł wybrać to, co najbardziej lubi. Były płatki śniadaniowe, sery, wędliny, parówki, rzodkiewki, pomidory, sałata. Nawet mogliśmy przygotować sobie kanapki „na wynos”. Po posiłku wyruszyliśmy w dalszą podróż. Naszym celem była kopalnia srebra. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sztolni Czarnego Pstrąga. Jest to jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tu dowiedzieliśmy się w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz poznaliśmy niezwykłą historię wydobycia rud ołowiu z domieszką srebra, czyli galeny. Następnie udaliśmy się do kopalni srebra, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. W budynku nadszybia kopalni zwiedziliśmy nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Poznaliśmy metody wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz działanie dawnych urządzeń odwadniających. Obejrzeliśmy również instalację obrazującą działanie pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, którą sprowadzono w celu odpompowywania wody z wyrobisk kopalni. Następnie zabezpieczeni w kaski górnicze zeszliśmy pod ziemię. Surowe warunki panujące w podziemiach, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Przemierzyliśmy szlak o długości 1740 m, który łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie wędrówki oglądaliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory. Trasę między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija znów przepłynęliśmy łodziami. Po wyjściu na zewnątrz obejrzeliśmy również jedną z największych w Polsce kolekcję lokomotyw i maszyn parowych.

W drodze powrotnej oczywiści obowiązkowym punktem na trasie był McDonald, gdzie uczniowie mogli zjeść swoje ulubione zestawy.

Według badań człowiek zapamiętuje 10% tego, co czyta, 20% tego, co słyszy, 30% tego, co widzi, 50% tego, co widzi i słyszy, 70% tego, o czym rozmawia, a także 90% tego, w czym uczestniczy. Pobyt w Planetarium pozwolił naszym uczniom poznać wszystkimi zmysłami zjawiska zachodzące na Ziemi i w kosmosie, co na pewno pomoże im łatwiej zrozumieć trudne pojęcia z geografii i z fizyki, natomiast wizyta w kopalni nieco przybliżyła zagadnienia z chemii. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów i już planujemy kolejne wyprawy, bo zdecydowanie mamy ochotę na więcej!!!

J.W.

 

 

 

 

Dodatkowe informacje