#ŁączyNasPamięć

Foto            81 lat temu, 19 kwietnia 1943r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie, które trwało do 16 maja. Warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z okupantem, jednak powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo... Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, który został brutalnie stłumiony przez Niemców, ale  pokazał światu bohaterstwo walczących, którzy podjęli walkę, ponieważ chcieli wybrać „śmierć na własnych warunkach”, a także chcieli zwrócić uwagę świata na Holocaust. 

           Na pamiątkę tego wydarzenia muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje co roku akcję społeczno- edukacyjną „Żonkile”, w której nasza szkoła uczestniczy już po raz piąty. Akcja organizowana jest w ramach programu „Nie bądź obojętny. 81. rocznica powstania w getcie warszawskim” pod hasłem #ŁączyNasPamięć.

            W tym roku akcja „Żonkile” została zorganizowana w naszej szkole w dniach od 15.04. do 26.04., a uczestniczyły w niej klasy 4- 8. Nasi młodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach, podczas których mieli okazję wybierać spośród kilku opowiadań: „ Szuflady” Zuzanny Orlińskiej czy „Takich dwóch, jak nas trzech” Katarzyny Ryrych lub „Prawdziwych przyjaciół” Marcina Szczygielskiego , a także mogli obejrzeć film animowany pt. „Będę pisać”. Wszystkie te pozycje zwracały uwagę odbiorców na ciężki los dziecka ki przenosiły ich do okupowanej Warszawy. Natomiast najstarsi uczniowie z kl. VII- VIII odbyli prawdziwą lekcję historii oglądając film animowany oparty na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

            Projekcje filmów były pretekstem do dyskusji na temat losów Żydów w Polsce. W ramach akcji zostały wykonane: plakaty poświęcone powstaniu w getcie, a także plakaty promujące pokój na świecie. Uczniowie udowodnili, że #ŁączyNasPamięć.

 

Dodatkowe informacje