Złote szkoły NBP.

ZŁOTE SZKOŁY NBP
„Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”

            W marcu zakończyliśmy realizację programu Narodowego Banku Polskiego Złote Szkoły NBP. Temat obecnej edycji to „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. Koordynatorem programu była pani Joanna Walczak.

W naszej szkole zawiązała się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, w skład  której weszli nauczyciele – opiekunowie projektu: pani Katarzyna Forc, pani Anetta Walaszczyk, pan Jacek Bracik oraz uczniowie: Zuzanna Halerz, kl. VIIa, Patrycja Radoń, kl. VIIa, Jakub Marek, kl. VIIa, Dominik Dubiel, kl. VIIa, Filip Michalec, kl. VIIa, Milena Lawera, kl. VIIb, Lena Pawłowska, kl. VIIb, Eryk Sajdak, kl. VIIb, Jan Mioduszewski, kl. VIII, Jan Zywar, kl. VIII.   Po zapoznaniu się z tematem drużyna opracowała pomysły na wykonanie 3 zadań, które następnie przeprowadziła w szkole.

Zadanie – LEKCJA Z EKONOMIĄ zostało zrealizowane w ramach lekcji historii, języka polskiego, matematyki, zajęć z wychowawcą, chemii oraz zajęć rozwijających.

Zadanie – WARSZTAT UCZNIOWSKI realizowała Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przygotowując zestaw gazetek informacyjnych, organizując Turniej Gier Ekonomicznych, przygotowując lapbooki przedstawiające omawiany temat oraz pisząc artykuł w języku angielskim – A history of the Polish zloty oraz przeprowadzając warsztaty rozpoznawania autentyczności polskich banknotów.

Trzecim zadaniem było zorganizowanie DEBATY. Nasza drużyna udała się zatem do Banku Spółdzielczego w Bieczu, oddział w Tarnowcu aby lepiej poznać jego funkcje i poszerzyć swoją wiedzę na temat pieniędzy, które kiedyś funkcjonowały w Polsce oraz tych, które są obecnie w obiegu. Była to debata z udziałem Pana Piotra Wietechy – dyrektora banku. Debata podsumowująca pracę w projekcie odbyła się w Szkole Podstawowej w Tarnowcu.  Naszymi honorowymi gośćmi, ekspertami w dziedzinie ekonomii i bankowości, byli pani Agata Augustyn – Wójt Gminy Tarnowiec, pan Piotr Wietecha – dyrektor Banku Spółdzielczego w Bieczu, oddział w Tarnowcu oraz pani Urszula Boratyn – dyrektor naszej szkoły. W debacie wzięli udział uczniowie z klas IV – VIII oraz nauczyciele.

Szczegółowe informacje na temat zrealizowanych przez nas zadań znajdują się na stronie internetowej naszej szkoły.

Zapraszamy również do obejrzenia wirtualnej wystawy oraz  filmów podsumowujących pracę w programie. Zadania zostały zrealizowane z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

WYSTAWA:

LEKCJA Z EKONIMIĄ:

WARSZTAT UCZNIOWSKI:

DEBATA:

 

Dodatkowe informacje