Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Foto       Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. (Jan Paweł II)

            Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2007r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. 

           Autyzm jest to zaburzenie rozwojowe rozpoczynające się w okresie wczesnego dzieciństwa i trwające przez całe życie. Wywiera ono wpływ na odbieranie i rozumienie bodźców ze świata, oddziałuje na relacje społeczne. Osoby ze spektrum autyzmu mają trudności w nawiązaniu relacji z innymi ludźmi, często mają problem z komunikacją, ale wiele osób ze spektrum ma też niezwykłe talenty i zdolności. Historia zna wiele sławnych osobistości ze świata nauki, muzyki, filmu czy sportu, które borykały się z takimi trudnościami.

            Dlatego, również w tym roku, SK PCK przystąpiło do promowania Światowego Dnia Świadomości Autyzmu wśród społeczności naszej szkoły,ale tym razem na szczególne zaproszone, które otrzymaliśmy od Fundacji LATAWIEC. Fundacja LATAWIEC prowadzi Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową LATAWIEC w Majscowej, a w tym roku jest inicjatorem akcji #WspólnieNaNiebiesko na terenie powiatu jasielskiego. Kampania ta trwa przez cały miesiąc kwiecień i ma na celu propagowanie wiedzy na jego temat oraz jest wyrazem akceptacji i solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami.
Już 27 marca cała społeczność szkolna przyłącza się do akcji „włóż- weź- włącz niebieskie” i w ramach solidarności z osobami z autyzmem wszyscy ubraliśmy się na niebiesko, a najmłodsi uczniowie przynieśli tego dnia także niebieskie baloniki. Tak przygotowani udaliśmy się na parking szkolny, gdzie wykonaliśmy „niebieskie” zdjęcia i wypuściliśmy nasze niebieskie baloniki, które, pomimo niesfornego wiatru, wzbiły się wysoko w niebo. Dodatkowo powstała też gazetka ścienna promująca akcję i propagująca wiedzę na temat autyzmu oraz zespołu Aspergera.

            Świat składa się z różnorodności i to właśnie one czynią go pięknym. Różnorodność znajdziemy w kolorach, smakach i dźwiękach, ale także w sposobie, w jaki postrzegamy i doświadczamy świata. Pozytywne podejście i wsparcie środowiska mogą mieć ogromny wpływ na rozwój i samopoczucie osób w spektrum. Mówiąc głośno o autyzmie zwiększamy nie tylko świadomość, ale także tolerancję wśród społeczeństwa.

opiekunki  SK PCK

 

Dodatkowe informacje