Działamy i rozwijamy się ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki.
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 27, marzec 2024 12:58
- Odsłony: 290
Rok temu podejmując współpracę w ramach projektu „Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”nie przypuszczaliśmy, iż tak wiele będzie czekało na nas działań, które w twórczy sposób poprowadzą nas przez meandry wiedzy na temat zmian klimatu i naszego wpływu na środowisko.
W pierwszym etapie (wiosna – jesień, 2023 roku) braliśmy udział w akcji edukacyjnej „Doradcy domowi”, który polegał na odwiedzinach mieszkańców gminy. Uczennice przeprowadzały ankiety oraz rozdawały ulotki otrzymane od Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.
W dniach 14 -15 grudnia 2023 roku, szkolenie w Katowicach przeszli również nauczyciele – Magdalena Mazur i Katarzyna Sanocka. Referaty szkoleniowe prowadzone przez ekspertów dotyczyły: zmian klimatu i sposobów przeciwdziałania tym zmianom, rola zielono – niebieskiej infrastruktury w procesach mitygacji i adaptacji do zmian klimatu, parków kieszonkowych, ogrodów deszczowych i roślin ogrodów deszczowych. Odbyły się także warsztaty przyrodnicze w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.
15 lutego 2024 roku młodzież klas siódmych i ósmej wzięła udział w Międzyszkolnych Konsultacjach Młodzieży w sprawie zmian klimatu. Poszukiwanie odpowiedzi na trudne zagadnienia były nie lada wyzwaniem dla naszych uczniów. Po analizie wszystkich prac stworzyliśmy wspólne stanowisko naszej szkoły w tej sprawie.
6 marca wzięliśmy udział w międzyszkolnym spotkaniu online, w ramach którego wysłuchaliśmy ciekawych wykładów prowadzonych przez dr Andrzeja Kassenberga. Dotyczyły one zmian klimatu, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz przygotowania i udziału w oficjalnych międzynarodowych Szczytach Klimatycznych. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty i niespodzianki od Związku Gmin Dorzecza Wisłoki – dziękujemy.
13 marca w Generatorze Nauki GEN miało miejsce niezwykłe wydarzenie - międzynarodowy szczyt klimatyczny „Mini COP”. Wzięło w nim udział 48 uczniów z 24 gmin Związku. Naszą szkołę reprezentowały Zuzanna Halerz i Lena Pawłowska. Uczestnicy szczytu mieli nie tylko okazję do poznania GENu i jego atrakcji, ale również obejrzeli spektakl „Eko protest” krakowskiego Biura Promocji Kultury. Następnie poprzez kontakt online uczniowie mieli możliwość wymienić się swoimi spostrzeżeniami z uczniami, z miejscowości Maribor ze Słowenii. Młodzież przedstawiła zagrożenia klimatyczne z jakimi mają do czynienia w swoim kraju oraz zaprezentowała swoje pomysły w jaki sposób należy im zapobiegać. Całe spotkanie odbywało się w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie zdobyli nowe doświadczenie, poznali terminologię, aby w przyszłości łatwiej było im podejmować tematy w tej dziedzinie ze swoimi kolegami z różnych stron świata.