I Powiatowy Konkurs Recytatorski poezji współczesnej Beaty Świszcz „Dobrze stracony czas”

Foto      21 marca o godzinie 9:00 do Tarnowca, wprost na salę Gminnego Ośrodka Kultury, zawitała wiosna. Zaproszona przez nauczycielki języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Tarnowcu – Annę Faber i Anettę Walaszczyk. Mile widziana, przyszła wraz ze słońcem, bukietem tulipanów i żonkili i przyprowadziła ze sobą uczniów, którzy brali udział w I Powiatowym Konkursie Recytatorskim poezji współczesnej Beaty Świszcz „Dobrze stracony czas”. 

W dniu Światowego Dnia Poezji młodzież z okolicznych bliższych i dalszych miejscowości – Bóbrki, Krosna, Jasła, Jaszczwi, Krosna Polanki, Wrocanki, Nowego Glinika i Tarnowca przybyła na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki i Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu, aby pochwalić się swoim talentem, stanąć na scenie i zaprezentować recytację poezji Beaty Świszcz.

Szesnastu uczestników pokazało niezwykły talent, wrażliwość i wyczucie artystyczne.

Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV - VI i klasy VII - VIII. Jury konkursowe, któremu przewodniczyła sama poetka, Beata Świszcz, było pod wrażeniem słów, które padały ze sceny. W komisji zasiedli również: Pani Agata Augustyn - Wójt Gminy Tarnowiec, Pani Urszula Boratyn -  dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnowcu, Pan Marek Petrykowski – członek Związku Literatów Polskich, przedstawiciel Grupy Poetyckiej KROSNO, Pan Bartłomiej Smyka – dyrektor GOK w Tarnowcu, Pani Anna Faber – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Tarnowcu. Patronat honorowy nad konkursem objęła Grupa Poetycka KROSNO. Nad całością konkursu czuwała Pani Anetta Walaszczyk, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Tarnowcu i pomysłodawczyni.

Nagrody dla wszystkich uczestników i laureatów konkursu zostały ufundowane przez organizatorów i sponsorów: Radę Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Tarnowcu, Urząd Gminy w Tarnowcu, Państwa Elwirę i Mateusza Hapów – Masarnia Dobrucowa, Państwa Halinę i Andrzeja Kuszów „Dom & Kwiaty Tarnowiec”, Panią Krystynę Ciepielę – Delikatesy Centrum w Tarnowcu oraz Beatę Świszcz. 
Serdecznie dziękujemy.

Dodatkowym upominkiem dla laureatów były tomiki wierszy z dedykacją oraz malowane mini obrazy – nagrody te zostały ufundowane  przez samą artystkę, Beatę Świszcz.

Laureaci i wyróżnieni uczniowie:

Kategoria klas IV- VI

I miejsce LILIANNA FAKADEJ Szkoła Podstawowa nr 7 w  KROŚNIE

II miejsce RADOSŁAW BUCZYŃSKI Szkoła Podstawowa w TARNOWCU

III miejsce  KORNELIA GOTFRYD Szkoła Podstawowa nr 4 w JAŚLE 

Wyróżnienie otrzymali:

ZUZANNA ŚLUSARCZYK  Szkoła Podstawowa nr 4  w JAŚLE

GABRIELA MAJERSKA  Szkoła Podstawowa w JASZCZWI

Kategoria klas VII – VIII

I miejsce ZUZANNA HALERZ Szkoła Podstawowa w TARNOWCU

II miejsce LAURA WULW Szkoła Podstawowa w BÓBRCE

III miejsce NIKOLA SANOCKA Niepubliczna Szkoła Podstawowa we WROCANCE

 Spotkanie z poezją rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnowcu, którzy poza konkursem zaprezentowali wiersze poetki. Byli to – Zuzanna Muzyka z kl. VIa, Ewa Jasińska z klasy Vb, Michał Sanocki z kl. VIa, Antoni Trybus z kl. IV i Antoni Sobota z kl. Va. Akompaniament muzyczny rozbrzmiewał dzięki uczennicom klasy VIIb – Milenie Lawerze i Sylwii Smyce.

Recytacja Antoniego Soboty, mimo że nie oceniana przez jury, wywarła duże wrażenie na członku Grupy Poetyckiej KROSNO- Panu Marku Petrykowskim, który wyróżnił ucznia, dedykując mu tomik poezji i kierując w jego stronę słowa uznania, którymi pogratulował mu talentu i wyczucia artystycznego.

Dla wszystkich zaproszonych gości, uczestników i jury czekał słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy za udział w  konkursie i zapraszamy za rok.

 Beata Świszcz „Poezja”

Słyszysz?

Obudził ją poranek cichy,

drżąc jeszcze w mroźnym nocy tchnieniu.

Wyszarpnął pierwsze dźwięki w drzewach,

pisał ją tonąc w zamyśleniu.

Czujesz?

Smak mgieł, co nikną w twoich oczach,

w lipowych się chowając cieniach

i te rozlane akwarele

przy leśnych ścieżkach i strumieniach.

Widzisz?

Ubrał ją w zwiewne metafory,

zaplatał w wersach, w słowach, w duszy

i poszła wtedy między ludzi.

Kto ją przygarnie, tego wzruszy.

 Ten wiersz, inspirowany dzisiejszym spotkaniem poetyckim, trafił do mnie w chwili pisania artykułu, dlatego dołączam go, jako podsumowanie Dnia Poezji w Tarnowcu.

 

Dodatkowe informacje