Warsztaty rozpoznawania autentyczności polskich banknotów.

Foto      #ZłoteSzkołyNBP

      WARSZTAT UCZNIOWSKI

      WARSZTATY ROZPOZNAWANIA AUTENTYCZNOŚCI POLSKICH BANKNOTÓW

Realizując kolejne zadania programu #ZłoteSzkołyNBP, nasi Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej przygotowali warsztaty rozpoznawania autentyczności polskich banknotów. Na początku przedstawili prezentacje dotyczące banknotów i monet będących obecnie w obiegu.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że prawnym środkiem płatniczym na obszarze naszego kraju są złote i grosze emitowane przez Narodowy Bank Polski. Zuzia i Patrycja przedstawiły wizerunki 9 monet i 6 banknotów, którymi obecnie się posługujemy. Omówiły elementy, które widnieją po obu stronach naszych pieniędzy oraz przedstawiły sylwetkę „malarza polskich banknotów” – Andrzeja Heidricha.

            Następnie Dominik i Filip omówili temat zabezpieczeń polskich banknotów. Zwrócili uwagę na 4 kroki, które warto wykonać aby sprawdzić ich autentyczność:

ü  Dotknij – elementy szaty graficznej wykonane drukiem stalorytniczym, wyczuwalne są w dotyku m.in.: oznaczenia nominału, portret władcy, godło, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP, oznaczenie dla niewidomych,

ü  Popatrz – zabezpieczenia widoczne przy oglądaniu banknotu pod światło tj.: znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso  czyli uzupełniający się druk obustronny,

ü  Przechyl – zabezpieczenie to jest widoczne po przechyleniu banknotu, to tak zwany efekt kątowy, farba zmienna optycznie, farba opalizująca, farba metalizowana, hologram, złota farba,

ü  Sprawdź – są też zabezpieczenia wymagające zastosowania dodatkowych urządzeń np. lupy lub lampy emitującej światło ultrafioletowe tj. mikrodruki i zabezpieczenia utajone.

Podsumowując: aby sprawdzić autentyczność banknotów, zwracamy uwagę na wzbogacony znak wodny, nitkę zabezpieczającą, farbę zmienną optycznie, recto verso, efekt kątowy, mikrodruki, a jeżeli mamy taką możliwość, to wykorzystujemy jeszcze światło ultrafioletowe.

Uczniowie opowiedzieli również co się dzieje ze zniszczonymi lub uszkodzonymi banknotami, kiedy i gdzie można je wymienić.

            Następnie głos zabrali Janek Zywar i Janek Mioduszewski przedstawiając swoją prezentację na temat banknotów i monet kolekcjonerskich. Opowiedzieli zebranym z jakiej okazji Narodowy Bank Polski emituje serie takich banknotów i monet, z czego są wykonane i jak wyglądają. Przedstawili najcenniejsze z nich. Podali w jakim nakładzie były wyemitowane, w jakiej cenie emisyjnej i ile trzeba za nie zapłacić obecnie na aukcjach kolekcjonerskich. Zwrócili również uwagę, że 13 lutego 2024 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł dla upamiętnienia postaci bardzo ważnej dla naszego regionu, majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala urodzonego w Jaśle.

Następnie członkowie drużyny cierpliwie tłumaczyli kolegom i koleżankom w jaki sposób sprawdza się autentyczność banknotów. Dotykali je, przechylali, oglądali pod światło i próbowali dojrzeć mikrodruki. Uczniowie starali się z zamkniętymi oczami wyczuć oznaczenia dla niewidomych i rozpoznać jaki banknot mają w dłoniach.

Zajęcia bardzo się wszystkim podobały. Możemy śmiało stwierdzić, że każdy uczeń naszej szkoły doskonale zna zabezpieczenia polskich banknotów i potrafi sprawdzić ich autentyczność.

 

Dodatkowe informacje