Idealny portfel na polskie banknoty.

Foto           #ZloteSzkolyNBP

LEKCJA Z EKONOMIĄ

IDEALNY PORTFEL NA POLSKIE BANKNOTY

Realizując kolejne założenia programu #ZłoteSzkołyNBP, w klasach IV – VIII, w ramach lekcji matematyki, omówiono temat Idealny portfel na polskie banknoty. Na tej lekcji uczniowie baczniej przyjrzeli się monetom i banknotom będącym obecnie w obiegu. Porównywali szerokości i wysokości banknotów. Znajdowali zależność pomiędzy kolejnymi wymiarami, obliczali ich pola i obwody.

Analizując wygląd poszczególnych monet dowiedzieli się z jakiego stopu zostały wykonane, jaką mają średnicę i masę. Może jedna moneta waży niewiele, ale wykonując kolejne obliczenia uczniowie przekonali się, że jednak nie byliby w stanie samodzielnie podnieść worka zawierającego 6556 monet jednogroszowych, 7286 monet dwugroszowych i 5456 monet pięciogroszowych.

Kolejnym punktem lekcji była układanka Trimino, gdzie musieli odpowiednio dopasować wszystkie elementy.

Na koniec, bogatsi w wiedzę, uczniowie bez problemu wyznaczyli jakie powinien mieć wymiary idealny portfel na polskie banknoty tak, aby wygodnie się je do niego wkładało i z niego wyjmowało oraz aby zawsze były zadbane i niewygniecione.