Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Foto      Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego– coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. 

To wydarzenie co roku jest obchodzone w naszej szkole jako dzień twórczego zmagania się z językiem polskim. O kreatywność i pomysłowość dekoracji i zadań dbają polonistki – Anna Faber i Anetta Walaszczyk. Swój udział ma też szkolna biblioteka  - to barwna gazetka przygotowana przez panią Edytę Koszyk.

Uczniowie klas IV – VIII wzięli udział turnieju międzyklasowym i zmierzyli się z zadaniami językowymi. Praca przebiegała na leżąco, na stojąco, w skupieniu i bieganinie, ale nade wszystko w uważnym wykonywaniu zadań – efektem których był klasowy plakat. Tym razem przenieśliśmy się na salę gimnastyczną, aby w ruchu i nieco inaczej niż codziennie pracować. Taka forma zajęć spodobała się uczniom. Drugim, całkiem nowym wyzwaniem, było biegane dyktando. Uczniowie walczyli o tytuł Sportowca Ortomistrza i Mistrza Zagubionych Słów. Zabawa polegała na dobiegnięciu do kartki z tekstem i zapamiętaniu jego fragmentu, a następnie podyktowaniu go osobie piszącej. Jak łatwo się domyślić, pamięć uczniowska w biegu bywa zwodnicza, dlatego teksty uczniów nabierały nowej formy, co sprawiło, że zabawa miała wymiar humorystyczny. Ale o to właśnie chodziło. I okazało się, że z ortografią wcale nie jest tak źle, gdyż teksty nie były „naszpikowane bykami”. Ostatecznie biegane dyktando wyłoniło laureatów trzech pierwszych miejsc. Na podium z tytułem Sportowca Ortomistrza i Mistrza Zagubionych Słów stanęły:

 I miejsce – klasa 8

II miejsce  - klasa 7b

III miejsce – klasa 5a.

GRATULUJEMY sprawnych nóg i niezawodnej pamięci.

Poniżej prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia.

 

 

Dodatkowe informacje