Z Markowej do Tarnowca.

Plakat

24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywający się z ich pomocą Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Dzień ten został ustanowiony przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 10 września 2023 r. rodzina Ulmów została beatyfikowana przez Kościół Rzymskokatolicki. Historia rodziny Ulmów | Polscy Sprawiedliwi.

“Szesz prawd” - to zeszyt poetycki sześciu niezwykłych wierszy, które wyszły spod pióra Beaty Świszcz. To chwytająca za serca historia rodziny, która oddała życie w obronie innego życia... to ponadczasowa prawda o wartościach cenionych przez niezwykle odważnych ludzi.

"Dramatyczna historia tej rodziny jest jednym z wyjątkowych dowodów na to, że miłość i człowieczeństwo są w stanie przetrwać nawet w najcięższych okolicznościach w obliczu potworności wojny i ludobójstwa. Ich wybór podjęcia ryzyka dla ratowania istnień ludzkich to szczególna ludzka dobroć i przyzwoitość...Historia Ulmów uczy, że nawet w najtrudniejszych momentach życia odwaga i współczucie mogą triumfować nad potwornością wojen”
(wstęp do “Szesz prawd” M. Petrykowski)

W tym roku mija 80 lat tamtych wydarzeń. Zapraszamy w imieniu społeczności szkolnej i poetki Beaty Świszcz oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu na wieczornicę połączoną z promocją zeszytu poetyckiego SZESZ PRAWD.