Certyfikat z wyróżnieniem dla koordynatorów innowacji programowo – metodycznej ,, Od eksperymentu do wynalazku”

Foto     Dnia 23 listopada 2023 r. w Filharmonii Rzeszowskiej, nauczyciele - koordynatorzy innowacji pedagogicznych odebrali certyfikaty w ramach konkursu ogłoszonego przez Podkarpacką Akademię Innowacji Pedagogicznych przy PCEN w Rzeszowie.

Gala miała niezwykle podniosły charakter. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: wicekurator - Pan Stanisław Fundakowski, wicemarszałek województwa - Pani Ewa Draus, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Pan Jerzy Borcz, dyrektor PCEN Rzeszów - Pani Krystyna Wróblewska, prezydenci, starostowie, burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy, dyrektorzy szkół, wyróżnieni nauczyciele.

Całość imprezy uświetnił wykład na temat sztucznej inteligencji wygłoszony przez prof. Dr hab. inż. Jacka Kluskę - wykładowcę Politechniki Rzeszowskiej w Katedrze Informatyki i Automatyki oraz występ muzycznego zespołu Alka Berkowicza i Grzegorza Wziątka „FREDRO jakiego nie znacie”.

Miło nam ogłosić, że koordynatorzy innowacji programowo – metodycznej ,,Od eksperymentu do wynalazku” prowadzonej w naszej szkole odebrali Certyfikat z wyróżnieniem w ramach w/w konkursu.

Wyróżniona innowacja realizowana była w roku szkolnym 2022/2023 w klasach I –III, a jej tematyka dotyczyła świata wynalazków oraz wynalazców i obejmowała następujące bloki:

• 10 wynalazków, które zmieniły świat
  • 10 wynalazków wymyślonych przez dzieci
  • Historia grzechotki. Zabawy i zabawki naszych dziadków – wyjazd do Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  • Wycieczka do Generatora Nauki w Jaśle
  • Jak wynaleziono lampę naftową? Historia oświetlenia – wyjazd do Muzeum Przemysłu Naftowego I Gazowniczego Im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
  • Wyjazd do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce
  • ,,Świat drożdży” – eksperymenty, kiermasz wypieków

Podczas zabaw badawczych i eksperymentów, dzieci w urozmaicony sposób zdobyły wiedzę i nabyły doświadczenia. Zabawy badawcze pozwoliły uczniom samodzielnie odkrywać otaczający je świat i rządzące nim mechanizmy, skłaniając ich przy tym do przyjęcia czynnej postawy badacza i odkrywcy.

Uczniowie nauczyli się:
- nazywać zadanie,
- szukać sposobów jego rozwiązania,
- obserwować rezultaty działań.

Tego typu zajęcia stały się źródłem nowych przeżyć i emocji, jakie wiążą się z samodzielnym odkrywaniem i badaniem właściwości rozmaitych zjawisk czy przedmiotów.

Na podstawie poczynionych obserwacji należy stwierdzić, iż wdrożenie innowacji przyczyniło się do ujawnienia drzemiących w każdym dziecku pokładów chęci odkrywania i rozwijania indywidualnych predyspozycji. Uczniowie, uczestnicząc w działaniach innowacyjnych, poszerzali wachlarz zainteresowań w oparciu o własne doświadczenia, eksperymenty i twórcze zabawy o charakterze badawczym oraz pogłębiali swoją wiedzę na temat ciekawych miejsc znajdujących się w naszym regionie. Podejmowali liczne próby formułowania problemów, dokonywali wnikliwych analiz postawionego problemu, podejmowali próby formułowania wniosków.

Dostrzegali i formułowali zależności pomiędzy przyczynami a skutkami zdarzeń, nabywali umiejętności korzystania i posługiwania się przyborami i materiałami edukacyjnymi, takimi jak np. lupa, miarka, probówka, mikroskop. Podejmowali współpracę w zespołach, nabywali umiejętność formułowania i wyrażania swoich opinii, poglądów, ocen, uczyli się szacunku dla opinii innych, świadomie stosowali się do zasad bezpieczeństwa.

Nauczyciele, którzy opracowali i realizowali zadania w ramach wdrażanej innowacji nabyli doświadczenia i podnieśli jakość swojej pracy w zakresie stosowania nowoczesnych metod zabawowo – twórczych z elementami odkrywania, eksperymentowania, doświadczania, nowatorskich rozwiązań innowacyjnych, pracy metodą projektów badawczych.

W wysokim stopniu rozwinęli umiejętność współpracy w zakresie wymiany informacji, doświadczeń, poglądów, refleksji pedagogicznej. Nabyli umiejętność efektywniejszego planowania pracy oraz wykorzystywania nowoczesnych metod, form oraz środków dydaktycznych. Nabyli doświadczenia w zakresie monitorowania i ewaluowania efektów wdrażanych działań innowacyjnych.

Koordynatorzy innowacji
 mgr Barbara Stec