17 Listopada- XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Foto     Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie na całym świecie.
Ma ona zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.
Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom, pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Jak powstał Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia? 

Tabliczka mnożenia wielu uczniom i rodzicom wydaje się koszmarnie nudna.
W szkole trzeba ją po prostu zakuć, zdać, zapamiętać i to na całe życie!
Tyle teoria, ale w praktyce ostatni etap bardzo często oznacza: zapomnieć.
Nie jest to szczególnie skuteczna i atrakcyjna metoda nauki.
Zauważył to Andrzej Grabowski - nauczyciel matematyki, trener lekkiej atletyki i twórca Kart Grabowskiego. Pokazał, że nauka może wyglądać inaczej.
Na lekcjach wprowadzał elementy nauki przez zabawę, łączył matematykę ze sportem. Dobrze wiedział, co robi. Był trenerem lekkiej atletyki i potrafił motywować. W 1996 roku stworzył Karty Grabowskiego Tabliczka Mnożenia, które zrewolucjonizowały podejście do nauki tabliczki, jednak jemu wciąż było mało…

Kartkując daty w kalendarzu szkolnym, wpadł nagle na pomysł. EUREKA! Jest przecież Dzień Pizzy, dlaczego więc nie zrobić Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia? I tak oto nauczyciel matematyki ze Szczecinka stworzył:

  •  OGÓLNOŚWIATOWĄ,
  • BEZPŁATNĄ AKCJĘ EDUKACYJNĄ,
  • DLA SZKÓŁ NA CAŁYM ŚWIECIE!

Od 2011 roku nieprzerwanie organizuje się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia dla szkół na całym świecie. Motto akcji to:

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają.

Akcja cieszy się ogromną popularnością. Zgłaszają się do jej przeprowadzenia szkoły z całego świata! Z Kataru, Chorwacji, Nigerii, Zambii, Urugwaju, Tanzanii, Turcji, Sierra Leone, Arabii Saudyjskiej, Rwandy, Serbii, Mozambiku, Kenii, Bangladeszu, RPA, Ghany, Ukrainy, Pakistanu, Wielkiej Brytanii, Czech, Mołdawii, Włoch, Szwajcarii, Indii, Bośni i Hercegowiny, Egiptu, Rumunii, Litwy, Łotwy, Meksyku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Irlandii i oczywiście Polski!

17 listopada uczniowie z naszej szkoły również przeprowadzili akcję sprawdzania znajomości tabliczki mnożenia. Milena, Lena i Krzysztof od wczesnych godzin rannych wędrowali po budynku szkoły z losami. Każda z osób, która wyraziła chęć udziału w zabawie wyciągała los z pytaniem o wynik mnożenia.
Odpowiadali starsi i młodsi, uczniowie i panie z obsługi, nauczyciele i pani dyrektor, dzieci i rodzice. Za prawidłową odpowiedź uczestnicy zabawy dostawali cukierki.

Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili i odpowiadali celująco. Na wyróżnienie zasługuje jednak klasa trzecia, w której odpowiadali prawie wszyscy uczniowie i to bezbłędnie.

W tym dniu przeprowadzono tez w klasach młodszych i starszych różne gry dydaktyczne związane z tabliczką mnożenia. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że za twórcę tabliczki mnożenia uważa się Pitagorasa a najstarszą tabliczkę mnożenia znaleziono w Chinach.

Nie odkładamy tabliczki mnożenia na rok. Jest nam potrzebna na lekcjach i w życiu codziennym.

 

Dodatkowe informacje