Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni.

Foto     10 listopada odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Kopalni Soli w Bochni. Jest to najstarsza kopalnia soli w Polsce i stanowi niezwykły zabytek kultury górniczej. Swoją działalność górniczą rozpoczęła w 1248r. Kopalnia Soli Bochnia jest zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy 4. Ogromne wrażenie wywarł na uczniach zjazd na głębokość 212m prawdziwą windą górniczą. W dalszą trasę ruszyliśmy podziemną kolejką. Odcinek przejazdu obejmował poziom August, pomiędzy dwoma stacjami osobowymi Campi i Kaplicą Św. Kingi. Zwiedzając ekspozycję multimedialną pieszo pokonaliśmy ok. 4,5 km trasy oraz ok. 700 schodów. Dotarliśmy na głębokość 252m. Odwiedziliśmy komorę Ważyn i dowiedzieliśmy się ile soli otrzymamy po ważeniu 3 litrów solanki. Dodatkową atrakcją była podziemna przeprawa łodzią w zalanej solanką komorze w towarzystwie dwóch flisaków opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni.

Po krótkiej przerwie na zakup pamiątek wyjechaliśmy na powierzchnię. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek w restauracji McDonald’s.
Cali i zdrowi wróciliśmy do Tarnowca.

Ciekawostka: godzina spędzona w kopalni jonizuje jak dzień pobytu nad morzem, więc byliśmy 4 dni nad morzem

Dodatkowe informacje