Matematyka na zielono.

Foto            MATEMATYKA NA ZIELONO - MIODODAJNI ARCHITEKCI WŚRÓD DRZEW - wycieczka na Sądeckiego Bartnika

 W ramach projektu „Matematyka na zielono” 24 października br. uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły wybrali się na wycieczkę. Swoją matematyczno – przyrodniczą przygodę rozpoczęli wcześnie rano, jednak wszystkim uczestnikom podróży dopisywał dobry humor, ponieważ zapowiadał się słoneczny i pełen atrakcji dzień spędzony na łonie przyrody. 

Celem podróży naszych młodych odkrywców było Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik” założone przez Annę i Janusza Ksztelewiczów w Stróżach. Uczniowie mieli okazję zwiedzić skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika, gdzie obejrzeli wystawę pt. „Jak to było kiedyś i jest dzisiaj z tymi pszczołami”. Zobaczyli w plenerze kolekcję barci i uli oraz dowiedzieli się jak na przestrzeni stuleci zmieniał się ich wygląd. Zostali zapoznani z różnego rodzaju sprzętami pasiecznymi: rozluźniaczami, odsklepiaczami, wirówkami, walcami do produkcji węzy pszczelej (plastrów woskowych do nadbudowy), podkurzaczami i wieloma, wieloma innymi. Następnie w sali multimedialnej obejrzeli krótki film i wysłuchali efektów dźwiękowych charakterystycznych dla życie pszczelej rodziny.

Dzieci uczestniczyły również w lekcji zatytułowanej „Wielka przygoda z małą pszczołą”, podczas której dowiedziały się wielu ciekawostek z życia pszczół. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktyczne pt. „Magia wosku pszczelego”, podczas których uczestnicy mogli własnoręcznie wykonać świece z pachnącej węzy pszczelej, które później zabrali do domu. Zajęcia te były połączone z prezentacją nt. znaczenia wosku pszczelego dawniej i dziś.

Na zakończenie wycieczki odbyła się degustacja różnego rodzaju miodów – wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pysznymi, pachnącymi miodem pierniczkami i mogli odwiedzić „Miodową Spiżarnię”, gdzie zaopatrzyli się w miodowe smakołyki. 

Jednak co dobre, szybko się kończy... I tak zakończył się dzień pachnący miodem i pierniczkami. 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje