Bijemy rekord w czytaniu na przerwie…

Foto           „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” 
                                                   Wisława Szymborska 

 30 października 2023r. w naszej szkole miała miejsce IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie: “PRZERWA NA CZYTANIE”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.   

W poprzednim roku akcja odbyła się w 2667 instytucjach w Polsce i 22 innych państwach. Został ustanowiony rekord w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł 578 433 osób.

Spodobało się naszym uczniom zeszłoroczne czytanie na przerwie, dlatego chętnie przynieśli swoje ulubione książki, pamiętając o obietnicy złożonej -rok temu-Tygryskowi, aby sięgać po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Zaproszenie do bicia rekordu w czytaniu na przerwie przyjęła Pani Wójt Gminy Tarnowiec Agata Augustyn. Pani Wójt przyniosła ze sobą jedną ze swoich ulubionych książek z lat szkolnych „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza i zachęcała, że książki to nie tylko skarbnica wiedzy ale, że  czytanie ich to okno na świat… świat czekający na odkrycie go przez młodego czytelnika.  Po takiej zachęcie  uczniowie klas IV- VIII czytali wraz ze swoimi nauczycielami, wychowawcami na górnym korytarzu. Pani Wójt także uczniów klas młodszych- zebranych na dolnym korytarzu- zachęciła do czytania bajek, baśni…, mając wsparcie ze strony  Kubusia Puchatka i Myszki Mini – gości specjalnych Akcji. Pani Agata Augustyn z entuzjazmem, ale i przejęciem  przeczytała Pierwszoklasistom historię Matiego, który  wolał grać na smartfonie niż spędzać czas z rodziną… („Złota rybka” J. Bednarek).

Podobnie jak rok temu wzbogaciliśmy akcję bicia rekordu w czytaniu na przerwie propozycją przebrania się za postać z czytanej przez siebie książki. Samorząd Uczniowski zmotywował propozycję hasłem “Kto jest przebrany, ten niepytany”. I tak dzięki temu na korytarzu wśród starszych uczniów mogliśmy spotkać zaczytanych: Anię z Zielonego Wzgórza, Małego Księcia, Kopciuszka, Harry’go Pottera, Pana Kleksa, Królowe Śniegu, św. Piotra, Sportowców,...

A wśród uczniów klas I-III byli czytający: Czerwone Kapturki, Kotki, Pirat, Zajączek, Żołnierze, Królowie, Królewny,  Policjant, Wojownik Ninjago, Pinokio, Myszka Miki.

        Tego dnia okazało się, że wspólne czytanie może dać wiele radości i sprawić wiele przyjemności wszystkim „zaczytanym”, których było 206 osób. Tak więc cele akcji, czyli m. in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, zostały osiągnięte – BRAWO MY!!! 

#przerwanaczytanie 

E. Koszyk       
Koordynator Akcji

 

Dodatkowe informacje