Międzynarodowy Dzień Krajobrazu 2023.

Foto            Z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Radę Europy Dzień Krajobrazu. Na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej dzień ten obchodzony jest 20 października.

Tegoroczny temat brzmiał: Doceń lokalność. Zamysłem organizatorów było promowanie wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas. Perłami lokalnych krajobrazów mogą być, np.: pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki, zdobienia domów.

Od kilku lat wraz ze społecznością szkolną świętujemy ten dzień wspólnie. W tym roku klasy od I do IV poszukiwały perełek krajobrazowych w najbliższym otoczeniu szkoły. Kapliczka Świętego Józefa, Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia, Aleja Lipowa, dąb szypułkowy to miejsca przy których warto się zatrzymać.

Starsze klasy od V do VIII wyruszyły w drogę. Nasze kroki skierowaliśmy w stronę lasu, w Dobrucowej. Uczniowie, realizując również innowację, potwierdzają, że lubią być „bliżej natury”. W tym roku młodzież uczestniczyła w trzech zajęciach: integracyjnych, historycznych i przyrodniczych. Towarzyszyła nam dobra zabawa, poznawanie historii w plenerze, a także przebywanie w otoczeniu przyrody. To wszystko wpłynęło pozytywnie na stworzenie kreatywnych obrazów przedstawiających nasze lokalne skarby.

 

 

Dodatkowe informacje