Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau.

FotoW poniedziałek 5 czerwca odbyła się wycieczka szkolna klas ósmych i klasy siódmej do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie zjawiska holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce oraz oddanie czci i pamięci wszystkim ofiarom tej największej w dziejach świata zbrodniczej machiny. Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsc, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i Holocaustu. 

Z przewodnikami, po minięciu bramy z niemieckim napisem „Arbeit macht frei”, uczniowie rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Następnie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe: rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz baraki więźniarskie. Miejsca, eksponaty muzealne, które uczniowie mieli możliwość zwiedzić, zrobiły na nich ogromne wrażenie. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

Zwiedzanie uwrażliwiło uczniów na los innych oraz skłoniło do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa i potrzebą pielęgnowania takich wartości, jak: wzajemny szacunek, przyjaźń, tolerancja, miłość.

Opiekunowie wycieczki
Joanna Kilarska
Anetta Walaszczyk
Jacek Bracik
Stanisław Cichoń


Dodatkowe informacje