Wyjazd do NBP w Rzeszowie.

Foto             „Inwestowanie jest jak wchodzenie po drabinie, 
               każdy wie, jak się to robi, 
               lecz nie każdy wie, gdzie ją przystawić”.

NBP stawia na edukację młodego pokolenia, rozwijanie kompetencji ekonomicznych młodych ludzi oraz przygotowanie do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły tradycyjnie przystąpili już do III edycji programu „Złote Szkoły NBP”. Uwieńczeniem tego projektu była wycieczka do NBP w Rzeszowie, która miała miejsce w piątek 5 maja 2023 roku.

Podczas wyjazdu mieliśmy okazję zapoznać się z działalnością banku, jego historią, funkcjami i zadaniami.
   Najpierw wysłuchaliśmy wykładu o sposobach liczenia pieniędzy. Zaprezentowano nam maszyny używane dawniej w pracy bankowej. Także ogromne zainteresowanie wzbudził kurs rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych oraz film o historii bankowości w Polsce. Dowiedzieliśmy się, jakimi zasobami pieniężnymi dysponuje Polska oraz gdzie przechowywane są rezerwy pieniężne. Wiemy, ile waży sztabka złota oraz co się dzieje z pieniędzmi zniszczonymi i zużytymi.
Przez specjalny przyrząd sprawdzaliśmy prawdziwość banknotów. Zapoznaliśmy się z ich zabezpieczeniami. W jednej z sal została zorganizowana wystawa różnych monet okolicznościowych. Mieliśmy okazję wymienić drobne monety na gotówkę. Na koniec pożegnaliśmy się z panią przewodnik i zadowoleni ze zdobytej wiedzy, udaliśmy się do kina Helios na film pt: ”Kot w butach”. Następnie posililiśmy się i z Rzeszowa wyjechaliśmy około godz. 15.00.
   Wyjazd był udany, zachęcamy innych do zwiedzenia NBP w Rzeszowie.

 

Dodatkowe informacje