Pouczająca lekcja historii…

Foto    W dniu 4 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji historii, którą przygotowali tym razem nie nauczyciele, ale uczniowie klasy VIb i IVb.
Tematem lekcji była rocznica majowego święta „Konstytucja 3 MAJA”.
W kilkunastu słowach dowiedzieliśmy się, jak doszło do uchwalenia tak ważnego, jak na tamte czasy, dokumentu, oraz dlaczego stało się to w maju - chociaż nasza Ojczyzna od dawien dawna przeżywała trudne chwile i była bliska upadkowi.

Sam król Stanisław August Poniatowski opowiedział młodzieży o tej ustawie i o konsekwencjach jej podpisania. Nasi uczniowie pogłębili wiedzę na temat znaczenia takich słów jak OJCZYZNA, NARÓD i WOLNOŚĆ. W krótkiej inscenizacji uczniowie klasy IVb pokazali, jak doszło do rozbiorów i dlaczego państwa sąsiadujące tak okrutnie podzieliły między siebie nasze ziemie.

Podczas tej lekcji historii przypomnieliśmy sobie najważniejsze fakty, które miały wpływ na naszą świadomość narodową i uchwałę konstytucji. Przy tej okazji nawiązaliśmy też do symboli narodowych, szczególnie flagi i hymnu.

To była niezapominania żywa lekcja historii, której motto jak i przesłanie pozostanie w pamięci młodzieży „Naród, który nie zna swojej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości”. 

 

Dodatkowe informacje