#ŁączyNasPamięć.

Foto            80 lat temu, 19 kwietnia 1943r. w getcie warszawskim wybuchło powstanie, które trwało do 16 maja. Warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z okupantem. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, który został brutalnie stłumiony przez Niemców. 

           Na pamiątkę tego wydarzenia muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje co roku akcję społeczno- edukacyjną Żonkile, w której nasza szkoła uczestniczy już po raz czwarty. Akcja organizowana jest w ramach programu „Nie bądź obojętny. 80 rocznica powstania w getcie warszawskim” pod hasłem #ŁączyNasPamięć.

            W tym roku do akcji Żonkile przystąpiła  również cała społeczność szkolna. Nasi uczniowie z klas I- VIII w dniach od 17.04. do 28.04. uczestniczyli w zajęciach, podczas których najmłodsi mieli okazję wysłuchać opowiadania „Było- nie ma- jest” Katarzyny Jackowskiej- Enemuo, z kolei uczniowie z kl. IV- VI dyskutowali nt. przyjaźni w oparciu o opowiadanie pt. „Takich dwóch, jak nas trzech” Katarzyny Ryrych , natomiast najstarsi uczniowie z kl. VII- VIII odbyli prawdziwą lekcję historii oglądając film animowany oparty na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

            Projekcje filmów były pretekstem do dyskusji na temat losów Żydów w Polsce. W ramach akcji zostały wykonane: gazetka promująca akcję, prace plastyczne, papierowe żonkile oraz plakaty poświęcone powstaniu w getcie, a także plakaty promujące pokój na świecie.
Uczniowie udowodnili, że #ŁączyNasPamięć.


Dodatkowe informacje