Innowacja pedagogiczna „Najpierw przeczytam, potem narysuję, czyli sketchnoting na polskim”- odcinek 2.

 Foto           10 lutego uczniowie klasy IV b w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Najpierw przeczytam, potem narysuję, czyli sketchnoting na polskim” przywitali Panią Edytę Koszyk – bibliotekarkę, która wprowadziła ich w świat książek.

Uczniowie najpierw obejrzeli ciekawą prezentację, a następnie mogli sami zapisać krótki tekst przy użyciu alfabetu fenickiego - najstarszego zachowanego linearnego alfabetu świata i pisma klinowego- jednego z najstarszych na świecie odmian pisma, powstałego na Bliskim Wschodzie, stworzonego najprawdopodobniej przez Sumerów. Jak prawdziwi Sumerowie użyli do tego celu tabliczek, ale tym razem pokrytych plasteliną. Zabawa był przednia, a uczniowie bardzo zdziwieni, że „brakuje” w tym starożytnym alfabecie odpowiedników większości polskich liter. Następnie młodzi odkrywcy dowiedzieli się skąd pochodzi papirus i w jaki sposób powstaje oraz na własne oczy mogli obejrzeć ten materiał pisarski otrzymywany z trzciny papirusowej. Na koniec tej wspaniałej podróży przez wieki uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda pismo punktowe dla niewidomych, ponieważ Pani Edyta zaskoczyła nas tego dnia po raz kolejny, przynosząc na zajęcia księgę zapisaną pismem Braille’a. Lekcja minęła bardzo szybko, a uczniowie zdobyli nowe doświadczenia.

  

Dodatkowe informacje