Lekcja z ekonomią – GEOGRAFIA.

#ZłoteSzkołyNBP

POZNAJEMY BANK CENTRALNY

Lekcja z ekonomią – GEOGRAFIA

W klasach VI i VII aby zrozumieć tak trudny temat, jakim jest Bank Centralny, uczniowie zapoznali się z krótkim filmem -  prezentacją edukacyjną omawiającą w przystępny sposób  temat roli i zadań banku centralnego.

Następnie, na podstawie filmu, uczniowie podzieleni na grupy, wspólnie mieli się zastanowić i udzielić odpowiedzi na pytania: czym jest bank centralny i za co odpowiada, jakie pełni funkcje, na czym polega jego rola oraz kto stoi na jego czele.

Informacje dodatkowe - odpowiedzi:

Narodowy Bank Polski – bank centralny  jest odpowiedzialny za stabilność i bezpieczeństwo całego systemu bankowego, pełni funkcję banku banków, ponadto, nadzoruje systemy płatności w Polsce. Pełni on trzy podstawowe funkcje:

•  banku emisyjnego,
  •  banku banków,
  •  centralnego banku państwa.

W przeciwieństwie do banków komercyjnych NBP nie prowadzi rachunków dla osób fizycznych czy przedsiębiorstw ani nie udziela im kredytów. Rachunki w NBP mają za to banki komercyjne i budżet państwa. Dlatego często mówi się, że NBP jest bankiem banków i bankiem państwa.

Jaki jest cel banku centralnego w Polsce?

Organizuje system rozliczeń pieniężnych, prowadzi bieżące rozrachunki międzybankowe i aktywnie uczestniczy w międzybankowym rynku pieniężnym. Narodowy Bank Polski jest odpowiedzialny za stabilność i bezpieczeństwo całego systemu bankowego, pełni funkcję banku banków, ponadto, nadzoruje systemy płatności w Polsce.

Na czym polega jego rola?

Bank centralny nadzoruje działalność banków komercyjnych, dbając o bezpieczeństwo systemu bankowego. Bank centralny reguluje podaż pieniądza w obiegu (poprzez np. operacje otwartego rynku i ustalanie stóp procentowych) i oddziałuje na politykę kredytową banków komercyjnych.

Kto stoi na czele Narodowego Banku Polskiego?

Państwo – Polska

Siedziba – Warszawa

Prezes – Adam Glapiński

Po dyskusji poprzedzonej wspólnym podzieleniem się i przeanalizowaniem  informacji wynikających z prezentacji filmu, uczniowie również w grupach,  przystąpili do projektu lapbooków przedstawiających misje i zadania banku centralnego.

Wyniki konkursu na „Lapbook informujący o działalności Banku Centralnego”

I miejsce – Zuzanna Halerz kl. VI a (praca indywidualna), Amelia Dedo, Sylwia Smyka, Elisa Garzi Cosentino kl. VI b (praca grupowa), Krzysztof Szajnicki, Miłosz Dadej, Dawid Sanocki kl. VI b (praca grupowa).

II miejsce – Lena Pawłowska, Milena Lawera, Olga Garbacik, Martyna Maczuga kl. VI b (praca grupowa).

III miejsce – Jan Dłuski, Kacper Dziura, Eryk Sajdak, Daniel Bonar kl. VI b (praca grupowa).

Wszystkim uczniom gratulujemy wyników.