Warsztat uczniowski – dyktando ekonomiczne.

#ZłoteSzkołyNBP

POZNAJEMY BANK CENTRALNY

WARSZTAT UCZNIOWSKI – DYKTANDO EKONOMICZNE

13 marca w naszej szkole przeprowadzono DYKTANDO EKONOMICZNE przygotowane w ramach Warsztatu Uczniowskiego #ZłoteSzkołyNBP. Z trudną sztuką poprawnej pisowni zmierzyło się 20 uczniów z klas V – VIII, a dyktowania tekstu podjęła się Julia Pawłowska z klasy VIIIa. Oto treść dyktanda autorstwa Pani Marii Kotulak:

DYKTANDO EKONOMICZNE

Zarządzaj pieniędzmi, żeby one nie zaczęły rządzić Tobą

W przeszłości funkcje pieniądza pełniły bardzo różne przedmioty. Przykładowo mogła to być pszenica lub sól, a więc towary, które były bardzo potrzebne, a tym samym pożądane. Nazywano je płacidłami. Kluczowe było akceptowanie płacideł przez obie strony transakcji, nawet jeżeli były im potrzebne nie jako towar, ale jedynie do zachowania wartości do czasu przeprowadzenia kolejnej transakcji. Żeby dochodziło do wymiany, pieniądz w formie, jaką znamy obecnie, nie był zatem niezbędny, choć pewne jego cechy sprawiają, że jest pod wieloma względami bardzo użyteczny. Kiedy przeczytał o tym hrabia Ambroży, który był znany z tego, że często ogarniała go żądzą pieniądza, zaczął zastanawiać się nad swoim budżetem. Posiadał bowiem w swym banku niemałą sumkę pieniędzy i koniecznie chciał ją podwoić. Majątek swój mnożył dzięki zasadzie kupna – sprzedaży, a marża, którą obecnie otrzymywał, nie wydawała mu się aż tak satysfakcjonującą. Analizując poszczególne podwyżki stóp procentowych przekazał swój kapitał na nową lokatę o atrakcyjnej nazwie „Znikający dłużnik”. Lokata bankowa bowiem jest jednym z głównych sposobów oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Sama nazwa wywołała poruszenie w kręgach inwestycyjnych, więc Ambroży poprosił swego druha Wierzyciela o podwójną kontrolę nad przedsięwzięciem. Druh Wierzyciel sprawdzał rzetelność osób pracujących i sumienne prowadzenie rachunków bieżących. Duży niepokój towarzyszył inwestorowi, więc wycofał swą lokatę. Zrozumiał, że musi zmienić swoje nastawienie do pieniędzy oraz spojrzeć na te kwestie z innej strony, a to zawsze powoduje poszerzenie perspektywy i często siłę do zmian w swoim życiu.

Oceny napisanych tekstów podjęła się Pani Anetta Walaszczyk. Oto wyniki naszego konkursu:

I miejsce – Emilia Kwiek

II miejsce – Magdalena Muszańska

III miejsce – Zuzanna Halerz, Olga Tomasik, Hubert Kołbuc

Drużyna Ambasadorów Wiedzy Ekonomicznej bardzo dziękuje paniom polonistkom –  Marii KotulakAnetcie Walaszczyk za pomoc w realizacji kolejnego zadania.