Poznajemy Bank Centralny.

#ZłoteSzkołyNBP

POZNAJEMY BANK CENTRALNY

WARSZTAT UCZNIOWSKI

15 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie w którym brały udział osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu ”Wiecznie Młodzi” działającym w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu oraz uczestniczące w zajęciach sportowych w sali gimnastycznej naszej szkoły.

Spotkanie odbyło się na zaproszenie Drużyny Ambasadorów Wiedzy Ekonomicznej oraz nauczycieli, realizujących projekt  #ZłoteSzkołyNBP.

Po powitaniu gości, przedstawiciele Drużyny Ambasadorów zapoznali ich z założeniami realizowanego projektu.

Następnie zaprosiliśmy naszych Gości do podróży w czasie, do roku 1995. Przypomnieliśmy, że właśnie w tym roku została przeprowadzona w Polsce denominacja. Przypomnieliśmy zarobki i ceny z tamtego okresu oraz  sposób – proporcję w jakiej została ona przeprowadzona. Zaprezentowaliśmy naszym Gościom zdjęcia banknotów, którymi płacono w tym czasie. Nasi Goście doskonale to pamiętali. Później przedstawiliśmy prezentację, na której omówione były banknoty obowiązujące obecnie. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zabezpieczenia poszczególnych banknotów.

Wszyscy z zaciekawieniem i starannością oglądali posiadane przy sobie banknoty, wykonując czynności, na które zwracaliśmy uwagę: dotknij, obejrzyj pod światło, poruszaj banknotem, obejrzyj pod lupą i światłem UV. Pod lupą i w świetle lampy oglądali pojawiające się obrazy na banknotach. Widzieliśmy duże zainteresowanie sposobem sprawdzania a nawet zdziwienie naszych Gości, że w prosty sposób można sprawdzić autentyczność banknotu.

Kolejna prezentacja omawiała transakcje bezgotówkowe: polecenie przelewu, polecenie zapłaty, zlecenie stałe, przelewy elektroniczne, płatności kartami debetowymi i kredytowymi. Omówiliśmy korzyści wynikające z płatności bezgotówkowej. Szczególny nacisk położyliśmy na podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z takiej formy płatności. Na koniec zaprosiliśmy naszych Gości do wykonania zdjęcia na pamiątkę w naszej fotobudce. Każdy mógł zobaczyć banknot 1000 złotowy ze swoim wizerunkiem.

Goście otrzymali od naszych Ambasadorów dyplom za zdobycie wiedzy na temat rozpoznawania autentyczności banknotów. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Nasi Goście przypomnieli sobie czas, kiedy sami byli uczniami naszej szkoły.