WEHIKUŁ CZASU.

#ZłoteSzkołyNBP

POZNAJEMY BANK CENTRALNY

WARSZTAT UCZNIOWSKI

WEHIKUŁ CZASU

 Wiele się działo w naszej szkole w ostatnim tygodniu. Tak się stało, że klasy od czwartej do ósmej przeniosły się w czasie. Wszystko to za sprawą w wehikułu czasu, który znajdował się w jednej z sal lekcyjnych. Był to kolejny punkt planu realizowanego w ramach projektu ZŁOTE SZKOŁY NBP.

Wehikuł przeniósł uczniów do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Zobaczyli ostatnich żołnierzy radzieckich, którzy opuszczali nasz kraj. Dowiedzieli się kto był prezydentem i premierem w I połowie lat dziewięćdziesiątych. Był to czas podejmowania bardzo ważnych decyzji dla przyszłości Polski. W tym czasie Polska złożyła wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej i rozpoczęto formalne rozmowy dotyczące przyjęcia Polski do NATO. Uczniowie dowiedzieli się też, kto był wówczas Prezesem NBP, znali nazwisko obecnego.

Nauczyciele wyjaśnili uczniom pojęcie denominacji, na czym ona polegała i powody, dla których musiała być przeprowadzona. Ogromne zdziwienie uczniów, szczególnie młodszych klas, wywołała wysokość średnich zarobków w tym czasie i obowiązujące ceny. Trudno było pogodzić się z faktem, że mimo tego, że wszyscy byli wtedy milionerami, tak naprawdę niewiele mogli kupić.

Wehikuł zatrzymał się w dniu 31 grudnia 1994 roku. Był sylwester –  świętowany wtedy przeważnie w domach. Uczniowie otrzymali zadanie zorganizowania imprezy sylwestrowej na 10 osób. Każda grupa miała wybrać produkty, z przygotowanych przez nauczycieli grafik, które chciała zakupić i wpisać do odpowiedniej tabelki. Ze zdziwieniem przyjęli fakt, że nie było jeszcze niektórych produktów w tym czasie. Był nieco kłopot z zapisem tak wielkich liczb. Uczniowie podawali koszt organizacji imprezy i przeliczenie wydanej kwoty po denominacji.

Aby wrócić do czasów teraźniejszych należało wykonać kolejne zadanie, którym było ułożenie TRIMINA. Zadanie polegało na dopasowaniu kwot przed denominacją do kwot po denominacji. W poprawnie wykonanych zadaniach pojawiły się fajerwerki noworoczne w postaci gwiazdy - tak miała wyglądać poprawnie ułożona układanka. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Następnie uczniowie obejrzeli film ,- spot o denominacji „Vabank 3” https://m.youtube.com/watch?v=5oc4p5Xz4Wo

Nie obeszło się też bez niespodzianek noworocznych. Na koniec uczniowie mogli wykonać sobie zdjęcie w fotobudce. Wizerunek uczniów stawał się wizerunkiem widocznym na banknocie 1000 zł. Grafika banknotu nawiązywała do naszej miejscowości, szkoły i realizowanego projektu. Każdy mógł mieć swój banknot.

Dodatkowe informacje