Warsztat uczniowski – gra ekonomiczna.

#ZłoteSzkołyNBP

POZNAJEMY BANK CENTRALNY

WARSZTAT UCZNIOWSKI – GRA EKONOMICZNA

W czasie LEKCJI Z EKONOMIĄ uczniowie zapoznali się z tematem przewodnim programu #ZłoteSzkołyNBP, co pozwoliło im zmierzyć się z kolejnym zadaniem, jakim jest WARSZTAT UCZNIOWSKI.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej postanowiła przygotować grę planszową, która składa się z 30 pól oznaczających kolejne dni miesiąca. Stając na polu START każdy uczestnik otrzymuje konto bankowe z ustaloną sumą pieniędzy. W naszym przypadku było to 5000 zł. Gra rozpoczyna się od otrzymania wypłaty w kwocie 4000 zł ale każdy gracz musi w tym momencie zaplanować budżet obejmujący wszystkie wydatki stałe tj. rachunki oraz wydatki na artykuły spożywcze i przemysłowe. W rezultacie potrącamy z wypłaty 2000 zł, a na konto wpłacamy pozostałe 2000 zł. Następnie gracze rzucają kostką i wędrują poprzez kolejne dni miesiąca napotykając na wyprzedaże, promocje, propozycje zakupu roweru lub karnetu na siłownię. Mogą zdecydować czy jedzą obiad w domu, czy w restauracji, czy wybiorą się do teatru, a może zdecydują się założyć lokatę? W miesiącu są dni kiedy trafiają się nieprzewidziane wydatki – czerwone pola. Uczniowie losując czerwoną karteczkę musieli zmierzyć się z zakupem nowej pralki, koniecznością opłacenia zaległego rachunku, niespodziewanym wyjazdem dziecka na wycieczkę, naprawą zepsutego samochodu, koniecznością zakupu prezentu lub zakupu leków z powodu choroby. Najwięcej emocji wzbudzała karteczka, która zmuszała do zakupu nowego samochodu, bo stary nie nadaje już się do użytku. W miesiącu można też natrafić na niespodziewane wpływy pieniędzy – zielone pola. Na zielonych karteczkach można było trafić na wygraną w loterii, niespodziewany spadek, prezent albo zdobycie pierwszej nagrody w konkursie piękności. Można było zarobić dodatkowe pieniądze zbierając owoce, opiekując się dzieckiem sąsiada, piekąc ciasta na zamówienie lub urządzając wyprzedaż staroci. Po zakończeniu gry wygrywa ta osoba, której udało się zgromadzić najwięcej pieniędzy na koncie.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej po zaplanowaniu i wstępnym wykonaniu planszówki sama przetestowała ją wnosząc dodatkowe poprawki, a następnie powędrowała do młodszych klas aby grając uczyć innych małej ekonomii.

Dzieci z klas 4 – 6 bardzo pozytywnie przyjęły starszych kolegów, którzy cierpliwie tłumaczyli im zasady oraz pilnowali, aby wszystkie rachunki były wykonane poprawnie. Trzeba przyznać, że nawet czwartoklasiści, którzy nie znają pojęcia liczb ujemnych, bardzo dobrze radzili sobie z obliczeniami. Uczniowie zajęci grą nawet nie zauważali kiedy minęło 45 minut lekcji, a podsumowując ze zdziwieniem stwierdzali, że startując z równymi budżetami po kilkukrotnym pokonaniu planszy ich nowe salda różniły się znacznie. Niektórzy niestety posiadali debet, a innym udało się zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Planszowa GRA EKONOMICZNA na pewno zagości na stałe w naszej szkole i będzie jeszcze nie raz wykorzystywana na zajęciach.

J.W.