Ekonomia wokół nas.

#ZłoteSzkołyNBP

POZNAJEMY BANK CENTRALNY

WARSZTAT UCZNIOWSKI – EKONOMIA WOKÓŁ NAS

Rozpoczynając realizację programu #ZłoteSzkołyNBP Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej zapoznała się z tematem w oparciu o dostępne materiały. Uczniowie pod opieką Pani Alicji Graseli przygotowali zestaw gazetek informacyjnych, na których przedstawili czym zajmuje się Narodowy Bank Polski. Zwrócili uwagę na jego podstawowe jego funkcje takie, jak prowadzenie polityki pieniężnej, działanie na rzecz krajowego systemu finansowego, organizacja rozliczeń pieniężnych, zarządzanie rezerwami walutowymi, emitowanie banknotów i monet oraz obsługa bankowa skarbu państwa.

Na jednej z gazetek przedstawili polskie banknoty i monety, a na kolejnej ich zabezpieczenia. Uczniowie zwrócili uwagę również, że nie tak dawno wszyscy byliśmy milionerami, a „stare złote” można jeszcze znaleźć w ich domach i mają wartość sentymentalną.

Analizując dostępne materiały nie mogliśmy nie zwrócić uwagi na ludzi zajmujących się ekonomią. W ten sposób powstała kolejna gazetka – WIELCY POLSCY EKONOMIŚCI, na której przedstawiliśmy sylwetki znanych Polaków: Tadeusza Brzeskiego – profesora Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmował się finansami, teorią ekonomii i planowaniem gospodarczym, Stanisława Głąbińskiego – prawnika, ekonomisty, polityka, Michała Kaleckiego – profesora nauk ekonomicznych, członka Polskiej Akademii Nauk, który zajmował się między innymi teorią dochodu narodowego oraz teorią wzrostu w gospodarce, Stanisława Grabskiego – ekonomisty, polityka, publicysty, posła, profesora ekonomii, Romana Rybarskiego – ekonomisty, polityka, przeciwnika monopoli i koncesji, redaktora ostatecznego projektu ustawy o Banku Polskim, Leopolda Caro – adwokata, ekonomisty, profesora Politechniki Lwowskiej, ks. Antoniego Roszkowskiego – społecznika, naukowca, ekonomisty, profesora Akademii Handlowej, ks. Antoniego Szymańskiego – ekonomisty, socjologa, teologa, Jana Stanisława Lewińskiego, który zajmował się historią doktryn ekonomicznych, Ferdynanda Zweiga – doradcy ekonomicznego, generała Władysława Sikorskiego, ekonomisty, socjologa, Adama Heydel – ekonomisty, który prowadził badania naukowe nad teorią ekonomii i dochodem narodowym oraz Adama Krzyżanowskiego – ekonomisty, profesora i prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zajmował się badaniami nad zaciąganiem kredytów, metodologią ekonomii, finansami, ekonomią rolnictwa, demografią i etyką.

Przygotowane przez uczniów gazetki pozwalają w przystępny sposób zapoznać się z trudną tematyką bankowości i ekonomii.