Dzień Bezpiecznego Internetu.

Plakat

Luty jest miesiącem, w którym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, który ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jego zadaniem jest również zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego korzystania z sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu, to świetna okazja, by zastanowić się, w jaki sposób dbamy o siebie w cyberprzestrzeni. Choć może się to wydawać trudne, wystarczy świadomość najważniejszych zagrożeń i rozsądek, by uniknąć typowych problemów.

W tym miesiącu w naszej szkole podjęto szereg działań mających uwrażliwić młodego odbiorcę na zagrożenie wynikające ze nieświadomego korzystania z sieci. Podczas zajęć z informatyki rozmawiano o dobrych i złych stronach Internetu, a przede wszystkim poruszano problem „Jak zachować się w wirtualnym świecie, aby być bezpiecznym? Poruszano temat zagrożeń czyhających w sieci oraz, jak się przed nimi bronić. Dokładnie omawiano problem Cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.
Dużo uwagi poświęcono także zasadom etyki oraz dobrym praktykom w zakresie bezpiecznego korzystania z technologii informatycznych.

Również podczas opieki świetlicowej w ramach programu „Z kulturą mi do twarzy” przeprowadzono zajęcia, na których rozmawiano na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń z dostępem do Internetu, jak również o jego zasobach i treściach jakie możemy znaleźć w sieci. Podopieczni świetlicy szkolnej uczyli się również jak rozpoznawać zagrożenia czyhające w wirtualnym świecie.  Na zakończenie uczniowie przygotowali prace na gazetkę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.