Lokaty i kredyty.

#ZłoteSzkołyNBP

POZNAJEMY BANK CENTRALNY

Lekcja z ekonomią – LOKATY I KREDYTY

Realizując zadania zaplanowane do wykonania w ramach projektu „Złote Szkoły” przeprowadziliśmy lekcję z ekonomią w klasie siódmej i ósmych naszej szkoły. Uczniowie zapoznali się z terminologią ekonomiczną taką jak: kapitał, lokata , kredyt, odsetki, procent prosty, procent składany, kapitalizacja itp.

Na początku omówiono zagadnienia związane z lokatami, czyli taką odwróconą pożyczką. Zwrócono uwagę na bezpieczeństwo naszych pieniędzy powierzonych bankowi, dzięki gwarancji udzielonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Uczniowie sami próbowali ustalić cechy najlepszej (dla klienta) lokaty, oraz określić od czego zależy zysk. Dowiedzieli się (z niemałym zdziwieniem), że rzeczą pewną jest to, że od zysku płaci się podatek. W przypadku zysku, którym jest dochód z lokaty, również należy zapłacić podatek, a jego odprowadzeniem do skarbu państwa zajmuje się bank.

Uczniowie obliczali zysk z lokaty złożonej na procent prosty i składany, na różnych przykładach. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że bardziej opłacalną jest lokata założona na procent składany.

Następnie uczniowie podejmowali próby określenia czym jest kredyt i jakie są jego cechy. Uczniowie uznali zwrotność i zabezpieczenie kredytu za najważniejsze cechy.

Zapoznali się z poszczególnymi elementami składającymi się na koszty kredytu. Zwrócono uwagę na jak najlepsze dopasowanie rodzaju kredytu do swoich wymagań i możliwości. Szczególnie uczulono na tzw. pułapkę zadłużenia. Omawiając zagadnienia związane z kredytem uczniowie uznali pytanie „Czy na pewno potrzebuję kredytu?”

Kolejnym zadaniem dla uczniów było obliczenie odsetek od udzielonego kredytu.
Zadanie to wykonali bezbłędnie.

Uczniowie zapoznali się też z różnymi ciekawostkami dotyczącymi liczby udzielonych kredytów, liczby oszczędzających i średniej wysokości oszczędności Polaków.

Po zajęciach uczniowie stwierdzili, że ich wiedza na tematy ekonomii, bankowości na pewno się zwiększyła i maja większa świadomość co do lokat i kredytów niż przed lekcją.

E.Ż.