Rola pieniądza w gospodarce.

#ZłoteSzkołyNBP

POZNAJEMY BANK CENTRALNY

Lekcja z ekonomią – ROLA PIENIĄDZA W GOSPODARCE

W ramach realizowanego programu #ZłoteSzkoły NBP na zajęciach rozwijających z matematyki, w klasach 4a, 4b, 5a, 5b, 6a i 6b zostały przeprowadzone lekcje pod hasłem – ROLA PIENIĄDZA W GOSPODARCE. Uczniowie poznali znaczenie pieniądza w codziennym życiu, polskie banknoty i monety, dowiedzieli się jakie funkcje pełni pieniądz w budżecie rodziny i gospodarce rynkowej, jaka jest wartość nabywcza monet i banknotów oraz że współcześnie pieniądza nie należy utożsamiać wyłącznie z banknotami i monetami.

Uczniowie uzupełniali przysłowia o pieniądzach i tłumaczyli co one oznaczają. Prowadzili dyskusję z nauczycielem na temat pieniędzy wykazując się zaskakującą wiedzą. Obejrzeli również film udostępniony w ramach programu Złote Szkoły NBP –  „Rola pieniądza w gospodarce”. Najwięcej jednak emocji wzbudziło zadanie polegające na zaplanowaniu budżetu domowego. Klasa została podzielona na grupy – rodziny, które otrzymały swoje konta oraz wykaz wydatków stałych, a następnie sami wylosowali wydatki zmienne. Zadaniem uczniów było skalkulowanie kwot i udzielenie odpowiedzi na pytanie czy udało im się zaoszczędzić w danym miesiącu jakąś kwotę pieniędzy czy niestety zabrakło gotówki i potrzebują zaciągnąć kredyt.

Wykonywanym zadaniom towarzyszyło wiele pozytywnych emocji, a uczniowie dobrze się bawili przy okazji ucząc małej ekonomii.

J.W.