Innowacja pedagogiczna ,,Od eksperymentu do wynalazku”.

Foto   Pod koniec listopada, w ramach realizacji kolejnych zadań innowacji pedagogicznej
,,Od eksperymentu do wynalazku”, dzieci z klas pierwszych skonstruowały wiatromierze, które posłużyły im do mierzenia prędkości wiatru, a następnie zapisania danych z pomiarów w kartach obserwacji i przedstawienia wyników w klasie.

8 grudnia uczniowie klas I, II oraz III zajęli się badaniem drożdży. Na początku eksperymentu dzieci sprawdziły ich wygląd, zapach oraz smak, ponieważ pomimo tego, iż drożdże to grzyby, wyglądają, pachną i smakują zupełnie inaczej niż pieczarki, podgrzybki czy prawdziwki.

Następnie przeprowadziły doświadczenie – sporządziły zaczyn drożdżowy, by móc odpowiedzieć na pytania:

1. Czym odżywiają się drożdże i w jaki sposób rosną?

2. Czy drożdże to pożyteczne grzyby?

3. Do czego są wykorzystywane?

Po przeprowadzeniu doświadczeń uczniowie dowiedzieli się, że:

- drożdże "jedzą", odżywiają się, cukrem,

- podczas wzrostu produkują dwutlenek węgla,

- "zmieniają” się w pęcherzyki , czyli rosną,

- do szybszego wzrostu potrzebują cukru i ciepła,

- wykorzystywane są np. w piekarnictwie.

Zwieńczeniem eksperymentu z drożdżami były przygotowane przez dzieci i ich rodziców ciasta drożdżowe, które z inicjatywy mamy uczennicy z klasy I a i we współpracy rodziców klas I, II, III, zostały zaprezentowane na kiermaszu ,,Drożdże i przyjaciele”, z którego fundusze przekazane zostały Szkolnej Radzie Rodziców z przeznaczeniem na zakup naklejek korytarzowych dla szkoły.

Autorzy innowacji

Dodatkowe informacje