Wycieczka do Nowego Wiśnicza.

Foto          23 i 24 listopada br. uczniowie naszej szkoły (podzieleni na grupy) wybrali się na wycieczkę do zamku w Nowym Wiśniczu. Atrakcją wycieczki był największy po Wawelu zamek w Małopolsce, którego początki sięgają II połowy XIV w.

Potężne mury wzbudziły zachwyt wśród uczestników wycieczki. Zobaczyliśmy wiele komnat zamkowych i ekspozycji. Zainteresowanie wzbudziła pierwsza polska książka kucharska- „Compendium Ferculorum, czyli zebranie potraw" autorstwa Stanisława Czarnieckiego- sekretarza królewskiego, a zarazem długoletniego kuchmistrza,  która powstała w tamtejszym zamku.

Drugim punktem wycieczki była Zamkowa Akademia Historii, w której odbyły się warsztaty połączone m. in. z pokazem alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeń. Podczas tych zajęć uczniowie mogli: odszyfrować tajną wiadomość, zapoznali się z zawiłą recepturą alchemika, a następnie samodzielnie stworzyli różane perfumy. Uczestnikom warsztatów została również przybliżona postać najsłynniejszego polskiego alchemika, Michała Sędziwoja urodzonego w Łukowicy(niedaleko Limanowej), którego dzieła były znane i cenione w całej Europie. Na zakończenie, obdarowani samorodkami złota, udaliśmy się w dalszą wycieczkę po zamku.  Kolejnym punktem programu był Bastion VR, który wzbudził wielkie wrażenie na uczniach, a opiekunów przyprawił o zawrót głowy. Podczas seansu uczniowie mogli skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii i przenieść się  w czasie, łącząc ekscytującą zabawę z informacją o przeszłości. Prezentacja z wykorzystaniem urządzenia zwanego Occulus to swobodny lot przez XVII-wieczny wiśnicki zamek. Zobaczyliśmy jego wnętrza i życie mieszkańców za czasów, kiedy zamek tętnił życiem.
          Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Uczestnicy wycieczki, pełni niezapomnianych wrażeń, szczęśliwie wrócili do domu.