Ignacy Łukasiewicz -przedstawiciel naszego regionu.

#ZłoteSzkołyNBP

DEBATA SZKOLNA – SŁYNNI POLSCY EKONOMIŚCI

IGNACY ŁUKASIEWICZ

PRZEDSTAWICIEL NASZEGO REGIONU

Udział w programie #ZłoteSzkołyNBP pozwolił nam zapoznać się z sylwetkami Słynnych polskich ekonomistów. Po obejrzeniu filmu udostępnionego przez Narodowy Bank Polski poszukaliśmy takich słynnych postaci w naszej okolicy i jak się okazało w roku 2022 obchodzimy 200 rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, patrona przemysłu naftowego i gazowniczego, farmaceuty i przedsiębiorcy. By uczcić pamięć tego wielkiego Polaka Sejm ustanowił rok 2022 ROKIEM IGNACEGO ŁUKASIEWICZA

Ignacy Łukasiewicz założył Krajowe Towarzystwo Naftowe, był prekursorem nowatorskich wówczas ubezpieczeń społecznych, kas brackich, samopomocowych i pożyczkowych oraz opieki medycznej. Zakładał szkoły i szkółki, a pracę z ludem traktował jako budowanie świadomości narodowej.

Z tej okazji 8 marca 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę  o nominale 10 zł – „200 rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza”

Organizując Debatę Szkolną zaprosiliśmy Panią Joannę Bril – radną sejmiku Województwa Podkarpackiego i Prodziekana Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle jako eksperta i poprosiliśmy o przybliżenie sylwetki Łukasiewicza. Debata odbyła się za pośrednictwem platformy Teams. Pani Joanna w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawiła młodzieży sylwetkę tego sławnego Polaka. Przedstawiła jego życiorys i osiągnięcia, a całe spotkanie zostało uwiecznione na nagraniu. Zapraszamy do obejrzenia.

Link do filmu: