Bezpieczni w finansach osobistych – DEBATA.

#ZłoteSzkołyNBP
BEZPIECZNI W FINANSACH OSOBISTYCH – DEBATA
SPOTKANIE Z EKSPERTAMI

Kolejnym zadaniem w ramach programu #ZłoteSzkołyNBP było zorganizowanie debaty na temat Bezpieczni w finansach osobistych.

Aby jeszcze lepiej poznać i zrozumieć omawiane zagadnienia postanowiliśmy zaprosić ekspertów w tej dziedzinie.  Naszymi gośćmi byli Pani Mirosława Grodzicka – specjalista w dziedzinie ubezpieczeń i Pan Piotr Wietecha – dyrektor Banku Spółdzielczego w Bieczu, oddział w Tarnowcu.

Na początku debaty Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przybliżyła zabranym temat, opowiedziała o działaniach, które już podjęliśmy i przedstawiła krótką scenkę, w której dobitnie udowadnia, że trzeba zawsze dobrze się zastanowić zanim podejmie się ryzyko finansowe.

Następnie Pan Piotr Wietecha, dyrektor banku, w prosty i jasny sposób opowiedział jak bezpiecznie korzystać z polskich banknotów i jak rozpoznawać ich zabezpieczenia.  Przypomniał zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej. Opowiedział o cyberzagrożeniach. Wyjaśnił jak chronione są depozyty w banku oraz jak korzystać z praw konsumenckich. Przybliżył również temat lokat i kredytów oraz przestrzegł przed spiralą zadłużenia.

Następnie Pani Mirosława Grodzicka opowiedziała zebranym o ubezpieczeniach i ich rodzajach. Wyjaśniła jak ważne jest zawieranie ubezpieczeń i jak wybrać odpowiednie.

Na zakończenie Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej ogłosiła wyniki przeprowadzonych wcześniej konkursów i wręczyła dyplomy.

Pierwszy konkurs na szkolne logo projektu Bezpieczni w finansach osobistych był przeprowadzony w ramach lekcji z ekonomią – na lekcjach plastyki i geografii, a zadaniem uczniów było wykonanie drewnianej zakładki  propagującej bezpieczeństwo finansowe. Uczniowie wykonali mnóstwo ciekawych i pięknych prac. Wszystkie projekty okazały się niesamowicie pomysłowe i bardzo trudno było wyłonić zwycięzców. Dlatego zostały przyznane tylko pierwsze miejsca. Oto laureaci konkursu:

Klasa VIIa – Julia Sławniak, Emilia Kwiek, Karolina Bielecka

Klasa VIIb – Nadia Pawłowska, Maja Radoń, Daria Utylska, Wiktoria Śmietana, Patrycja Klekot

Klasa VIIIa – Miłosz Markuc, Kornelia Ziomek, Kasper Krzakiewicz, Kamil Sabal

Klasa VIIIb – Martyna Gruszkoś, Amelia Bielańska, Ewelina Zywar, Izabela Sorys

Natomiast nagrodę specjalną przyznaną przez nauczycieli – opiekunów projektu otrzymali: Aleksandra Baca, Anna Łuszcz i Bartosz Piątkowski.

Drugim konkursem był Szkolny Konkurs Wiedzy Ekonomicznej przygotowany, przeprowadzony i oceniony przez Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej – uczniów z klas ósmych. A oto nagrodzeni:

I miejsce –  Aleksander Obszański

II miejsce – Cyprian Stój, Szymon Radoń

III miejsce –  Zuzanna Światek, Róża Soboń, Jakub Żebracki

Udział w programie #ZłoteSzkołyNBP uświadomił młodzieży, że wchodząc w dorosłe życie  będą musieli umieć podejmować mnóstwo ważnych decyzji.

Na zakończenie uczniowie jeszcze raz podziękowali naszym ekspertom za ogrom przekazanej wiedzy, która na pewno przyda się w dorosłym życiu.

Zapraszamy również do obejrzenia scenki „Nie daj się oszukać!!!”: